Ana Sayfa Ortodonti Şeffaf Diş Teli (Şeffaf Plak) Nedir?

Şeffaf Diş Teli (Şeffaf Plak) Nedir?

Ortodonti tedavilerinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi de şeffaf diş teli (şeffaf plak)   yöntemidir. Eğer estetik görselinizin kaybolmasını itemiyorsanız, şeffaf diş plağı kullanımı yapabilirsiniz. Detayları yazımızda…

Şeffaf Diş Teli (Şeffaf Plak) Nedir?

Diş telleri, çene ve dişlerdeki bozuklukları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Burada dişlerin çarpıklığı göz önene alınarak, farklı yöntemlerde diş telleri uygulanabiliyor. Kişilerin diş bozukluklarına özel olarak hazırlanan diş telleri, farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Burada şeffaf diş tellerinden metal diş tellerine kadar pek çok seçenek hastalara sunulur. Fakat diş görselliğine önem veren ve diş yapısında çok fazla bozukluklar olmayan kişiler için şeffaf diş plağı geliştirilmiştir.

Şeffaf diş teli (şeffaf plak) dişlere uygulandığında, diğer diş telleri gibi sürekli olarak ağız içinde kalmaz. Yeme, içme ve diş fırçalama gibi durumlarda ağızdan çıkarılabilir. Bu özelliği ise diğer ortodonti tedavilerinde kullanılan yöntemlerden ayıran iyi özeliklerden ve avantajlarından biridir. Genelde yetişkin bireylerin tercih ettiği şeffaf diş teli (şeffaf plak) metal diş tellerine ve diş yapısına göre diş tedavisinin daha uzun soluklu olmasına neden olur. Bunun haricinde ise her hangi bir dezavantajı yoktur.

Orthero Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ortodonti diş tedavilerinde, kullanılan yöntemlerden biri orthero tedavisidir. Burada estetik  kaygı baz alınmıştır. Bu tedavi ile kişiler, ortodonti tedavileri süresince hiçbir estetik kaygı yaşamaz. Üstelik dijital ortamlarda ve bilgisayarlarda diş tedavilerinden sonra ortaya çıkacak görünüm hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirler.

Şeffaf Diş Telinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Diş telleri görsel olarak kişileri rahatsız edebilir. Fakat şeffaf diş teli kullanıldığında görsel olarak rahatsız edici değildir. Çok yakından bakıldığında bile şeffaf diş plağı olduğu anlaşılmaz.
  • Orthero tedavisi süresinde plaklar istenildiği zaman takılıp, çıkarılabiliyor.
  • Yemek yerken, içecek içerken, diş fırçalarken ya da uyku sırasında bu plaklar dişlerden çıkarılabilir. Fakat diğer diş telleri dişlerden çıkarılmaz.
  • Diğer diş telleri tedavilerinde baskı nedeni ile ağrı ve acı gibi durumlar yaşanabilir. Fakat şeffaf diş plaklarında kesinlikle ağır ve acı gibi durumlar söz konusu olmayacaktır.
  • Gençler, çalışan kişiler ya da sürekli olarak ekran önünde olan kişiler için elbette estetik son derece önemlidir. Bu nedenle estetik kaygının oluşmaması adına şeffaf plak kullanımı yapabilirsiniz.
  • Diş çarpıklıklarının tedavisinde büyük başarılar elde etmenize de yardımcı olur.
  • Şeffaf diş plağı, konuşamaya veya sesin düzgün çıkmamasına engel olmaz.
  • Diğer diş telleri gibi damakta ya da diş etlerinde batma gibi durumlar yaşatmaz. Kolay bir kullanım imkanına sahiptir.
  • Ağızda ağır metal kokusu gibi ekstrem durumlar yaşatmaz.
  • Her yaştan hasta için uygun bir ortodonti tedavisidir. Herkese uygulanabilir.

Şeffaf Diş Teli (Şeffaf Plak) Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak kişilerde bir muayene söz konusudur, dişlerde meydana gelen problemler gözlemlenir. Akabinde kişiye göre diş ölçüleri alınır, diş ölçülerine göre üretilen şeffaf plaklar hastaların tedavilerinde kullanılır.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf diş teli fiyatları, diğer metal destekli diş tellerine göre biraz daha yüksektir. Yine şeffaf plaklarda fiyatları markalar da etkileyebilir.

Şeffaf Diş Telleri İyileşme Süresini Etkiler Mi?

Ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf diş plakları, hafif derece çarpıklıklar veya diş ayrıklıkları için kullanılır. Aşırı çarpık dişler için çok uygun bir tedavi yöntemi değildir. Metal destekli diş tellerine göre tedavi süresi daha uzun olabiliyor. Elbette doktorunuzdan tedavi süresi hakkında bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...