Ana Sayfa Ortodonti Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plak tedavisi metal diş telleri tedavisine göre daha estetik bir yapıdadır. Bu nedenle pek çok kişi şeffaf plak tedavisini tercih etmek ister fakat kişiler için önemli olan sorulardan biri şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer? Sorusudur.

sefaf plak tedavisi ne kadar sürer

Şeffaf plak tedavisi, diş teli tedavilerine göre daha kolay bir tedavi yöntemidir. Burada kullanılan şeffaf plaklar, istenildiği zaman ağızdan çıkarılabilir. Örneğin yeme, içme ve diş fırçalama gibi durumlarda şeffaf plaklar çıkarılabilir. Geleneksel diş tellerin de ya da şeffaf diş tellerinde, asla çıkarma gibi bir durum söz konusu değildir.

Üstelik şeffaf plaklar, ağız içinde fark edilmez bu nedenle estetik olduğu için pek çok kişi ortodonti tedavilerinde şeffaf plak kullanmak ister. Ancak şeffaf plak kullanmak için uzman doktorun onayı olması gerekir. Yani kişiler ilk etapta gerekli muayeneleri görür, ağız ve diş yapısına göre şeffaf plak kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

Diş diziliminde hafif yamukluklar, çarpıklıklar veya diş ayrıklıkları söz konusu ise şeffaf plak kullanımı yapılır. Ancak ileri derecedeki ortodonti sorunlarında şeffaf plak yerine, diş teli kullanılması uygun görülür.  Bu bağlamda şeffaf plak kullanacak kişiler tarafından en çok sorulan soruların  başında şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer? Sorusu gelir. Şeffaf plak tedavisi, 3 ay ila 5 ay arasında değişebilir. Elbette günde 22 saat boyunca şeffaf plaklar dişlerin üzerinde bulunmalıdır. 2 hafta boyunca her gün 22 saat olmak üzere dişlere takılır.

hafta sonra tekrar ölçümler yapılır ve bu yönde diş dizilimine göre yine bir şeffaf plak hazırlanır. Bu sayede dişlerin yamukluk gibi sorunları tamamen ortadan kalkar.

Şeffaf Plak Dişleri Düzeltir Mi?

Şeffaf plaklar da tıpkı diş telleri gibi diş yapısını ve dişlerin dizilimini düzletmek için kullanılır. Dolayısı ile şeffaf plak dişleri düzeltir mi? Sorusunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. Elbette tedavi süresi herkes için aynı olmaz. Bu nedenle ilk etapta kişilere detaylı bir ağız ve diş muayenesi yapılır ve şeffaf plak tedavisine başlanır. Dişlerde yon bir şekilde bozukluklar varsa o halde şeffaf plak tedavisi yerine diş teli tedavisi uygulanır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Şeffaf plak tedavisi diş teli tedavilerinden farklı olarak takılıp çıkarılabilir özelliktedir. Dolayısı ile yemek yerken veya bir şey içerken çıkarabilirsiniz.
  • Dışarıdan bakıldığında dişlerde plak olduğu anlaşılmaz.
  • Kısa sürede diş bozukluklarını tedavi eder.
  • Yetişkinler tarafından estetik açıdan sorunsuz olduğu için sıkça tercih edilir.
  • Metal diş telleri gibi dişin yüzeyinde istenemeyen görsel oluşturmaz.
  • Diş tellerine gerek duyulmadığı alanlarda kullanılır.
  • Tüm gün diş yüzeyinde olmasına gerek yoktur, diş fırçalarken çıkarabilirsiniz.

Şeffaf Plak Ne İçin Kullanılır?

Ortodonti bozuklukları olan kişiler için en çok merak edilen konu şeffaf plak ne için kullanılır? Sorusudur. Şeffaf plaklar, diş teli uygulamasına gerek duyulmayan durumlarda kullanılabilir. Burada kişilerin yaşı elbette önem taşır eğer, daha genç yaştaki kişilere uygulanırsa tedavi daha kolay olacaktır. Yetişkinlerde diş ve ağız esnekliği daha zor olacağı için tedavi süresi uzayabilir. Şeffaf plak tedavisi hafif ortodonti bozukluklarında kullanılan bir tür tedavi yöntemidir.

Pekiştirme Tedavisinde Şeffaf Plak Ne Kadar Kullanılır?

Pekiştirme tedavisinde şeffaf plak ne kadar kullanılır?   Sorusunun cevabı kişiden kişiye değişir olacaktır. Uzman doktorun önerdiği süre boyunca pekiştirme tedavilerinde kullanılır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...