Ana Sayfa İmplant SGK İmplant Fiyatları

SGK İmplant Fiyatları

SGK İmplant fiyatları, hangi hastanelerde SGK implant fiyatlarını karşılıyor mu? SGK için implant diş yaptırma şartları nelerdir? Gibi pek çok konu hastaların araştırdıkları sorulardandır.

SGK İmplant Fiyatları

sgk implant fiyatları

İmplant tedavisi, ağız ve diş sağlığı açısından en iyi tedavi yöntemlerinden biridir.  Bu nedenle gerek tek diş kaybı yaşayan gerekse çoklu diş kaybı yaşayan kimseler tarafından  pek çok kişinin ilk tercih sırasında yer alır. Özel hastanelerde ve özel diş muayenelerinde yapılan diş implant tedavileri belli bir fiyat skalası üzerinden ilerler. Dolayısı ile özel hastanelerde diş implantı yaptırmak isteyen kişiler bu ücreti karşılayamadıklarında devlet hastanelerinde implant yaptırabilirler.

SGK İmplant fiyatları, özel hastanelerde yapılan tedavilere oranla çok daha düşüktür. Emekli veya sigortalı olarak çalışmakta olan pek çok kişi için diş implant tedavileri SGK tarafından karşılanır. Fakat herkes bu tedavi yönteminden ücretsiz olarak faydalanamıyor. Tedavi için hastaların belli başlı bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Belli şartların hastalardan istenmesinin sebebi ise sgk’nın lükse giren tedavileri karşılamamasıdır.

SGK’nın Diş İmplant Tedavisinin Karşılama Şartları

SGK’nın diş implant tedavisinin karşılama şartları içinde kemik içi implant tedavisi yer almaz. Yani kemik içi implant tedavilerini sgk karşılamamaktadır.  Fakat bazı durumlarda devlet bu tedaviyi karşılamaktadır bu durumlar ve şarlar ise;

 • Kişilerde görülen maksillofasiyal travmalar,
 • Kist ve tümör gibi durumlarda çene kemiklerinde meydana gelen doku kayıpları
 • Üst ve alt çenede dişsizlik durumu,
 • Konjenital diş eksikliklerinde,
 • Dudaklarda ve damakta yarık durumları,
 • Doğumdan kaynaklı anomaliler nedeni ile yaşanan diş kaybı,
 • İş kazası geçiren kimseler ve savaşta diş kaybı yaşayan kimseler devlet hastanelerinde implnat tedavilerinden faydalanabilir. Malulen emekli olan kişiler için ve harp sırasında diş kaynı yaşayan kişiler için alınacak ücret en fazla 700 tl’dir.
 • Devlet hastanelerinde implant diş yaptırmak isteyen kişiler eğer %40 engelli ise bununla ilgili bir heyet raporu hazırlanır akabinde rapor doğrultusunda diş tedavisi başlar.
 • Diğer bir şart ise sağlık kurumu tarafından hazırlanan raporun ardından hastalar ne geç 10 gün içerisinde tedaviye başlamalıdır.
 • 18 yaş altı kişiler için diş implnat ücretleri devlet tarafından karşılanır.

Devlet hastanelerinde diş implantı yaptırılacak ise burada kurul karar vermelidir. Akabinde kurulun raporu ile en fazla 4 adet kemik içi implant uygulaması yapılabilir. 4 adet diş için ödenecek fiyat 90 tl’dir.

Üniversite Hastanelerinde İmplant Fiyatları

SGK hem devlet hastanelerinde hem de üniversite hastanelerinde implant tedavisini yaptırmaktadır. Elbette bunun için hastalardan belli şartları taşıması gerekir. Şartları taşıyan herkes, implant diş tedavisi olabilir. Devlet hastanelerinde olduğu gibi üniversite hastanelerinde de fiyat aynıdır. Yani sadece 90 tl ödeme yaparak implant diş tedavisi olabilirsiniz. Üniversite hastanelerinde implant fiyatları devlet hastanesi fiyatları ile aynıdır.

İmplant Markaları Ve Fiyatları

İmplant markaları farklıdır, devlet hastanelerinde yapılacak olan tedavilerde implant markaları standarttır. Yani tüm hastalara aynı marka implant uygulanmaktadır. Burada dikkat edilen esas konu ise implantın saf titanyumdan üretilmiş olmasıdır. Katkılı ya da saf titanyumdan yapılmayan implantlarda ortaya çıkabilecek en büyük sorun kemiklerde oluşacak çürüme ve deformasyondur.

İmplant markaları ve fiyatları da bu noktada önemlidir. Fiyat bakımından uygun olan ipmlant ürünlerinden kesinlikle uzak durulması gerekir. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir tedavi için sertifikalı malzemelerden meydana gelen implantlardan yararlanmak gerekir. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bu konuya ekstra önem göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Ödediği Diş İmplant Fiyatları

Sgk tek ünite diş tedavisi için 120 tl olarak belirlemiştir. Normal implant tedavileri için 90 tl olarak belirlenmiştir. Hastalar SGK güvencesi altında diş implantı yaptırmak isterse bunun için devlet hastanelerinde tedavi olmalıdır. Özel hastanelerde veya kliniklerde yapılan tedavileri sgk karşılamaz.

Devlet Hastanesinde İmplant Yaptıranlar

 • Devlet kurumunda çalışıyorum, bir kaza sonucunda önden iki dişimi kaybettim. Devlet hastanesinde muayene olduktan sonra implant tedavisi olmak istediğimi belirttim, heyet bana rapor oluşturdu ve devlet hastanesinde diş implant tedavisi oldum. Gayet başarı bir sonuç ortaya çıktı.
 • Yaşım 17 olduğu için protez diş istemedim, devlet hastanesinde implant diş yaptırdım, süreç zor ve zahmetli olsa da dişlerimin durumu şuanda çok iyi.
 • Diş hastanelerinden her zaman korkmuşumdur. Ama implant diş yaptırmasaydım hayatım boyunca zorluk çekecektim bu nedenle bir cesaret dişlerimi yaptırdım. Ben üniversite hastanesinde yaptırdım, gayet başarılı.
Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...