Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.

Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur. Ağız sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen en büyük unsurlardan biridir. Sigara içen bireyler sadece ağız sağlığını etkilemekle kalmayıp, bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir.

Sigaranın Ağız Sağlığımıza Verdiği Zararlar

  • Ağız kokusu
  • Dişte renk değişikliği
  • Ağız çatısındaki tükrük bezi açıklıklarının iltihaplanması
  • Artan birikimi plak ve tartar üzerinde dişler
  • Çene içinde artan kemik kaybı
  • Artan lökoplaki riski , ağız içinde beyaz lekeler
  • Diş kaybının önde gelen nedeni olan diş eti hastalığına yakalanma riskinde artış
  • Diş çekimi , periodontal tedavi veya ağız cerrahisini takiben gecikmiş iyileşme süreci
  • Dental implant prosedürlerinin daha düşük başarı oranı
  • Ağız kanserine yakalanma riskinde artış

Sigara Dişeti Hastalığına Nasıl Yol Açar?

Sigara ve diğer tütün ürünleri, kemik ve yumuşak dokunun dişlerinize yapışmasını etkileyerek diş eti hastalığına yol açabilir . Daha spesifik olarak, sigara içmenin ağız dokusu hücrelerinin normal işlevine müdahale ettiği görülmektedir .

Bu müdahale, sigara içenleri periodontal hastalık gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir ve ayrıca diş etlerine giden kan akışını bozar ve bu da yara iyileşmesini etkileyebilir.

Pipo ve Puro İçmek Diş Sorunlarına Neden Olur mu?

Evet, sigara gibi pipolar ve purolar da ağız sağlığı sorunlarına yol açar . Yayınlanan 23 yıllık uzun çalışmanın sonuçlarına göre Journal of American Dental Association , puro içenlerde diş kaybı ve alveol kemik kaybı ( kemik kaybı çene kemiği içinde bu çapalar dişler) sigara içenler ile eşdeğer oranlarda. Pipo içenlerin de sigara içenlerinkine benzer bir diş kaybı riski vardır.

Dumansız Tütün Ürünleri Daha mı Güvenilir?

Hayır. Puro ve sigara gibi, dumansız tütün ürünleri ağız kanseri ve gırtlak kanseri riskini artırdığı gösterilen en az 28 kimyasal içerir . Aslında, tütün çiğnemek sigaradan daha yüksek düzeyde nikotin içerir, bu da sigarayı bırakmayı sigaradan daha zor hale getirir. Ve bir kutu nikotin sakızı 60 sigaradan daha fazla nikotin sağlar.

Dumansız tütün, diş eti dokunuzu tahriş ederek dişinizin çekilmesine veya dişinizden çekilmesine neden olabilir. Diş eti dokusu gerilediğinde, diş kökleriniz açığa çıkarak diş çürümesi riskini artırır. Açığa çıkan kökler ayrıca sıcak ve soğuğa veya diğer tahriş edici maddelere karşı daha hassastır, bu da yemek yemeyi ve içmeyi rahatsız eder.

Ek olarak, genellikle dumansız tütünün lezzetini arttırmak için eklenen şekerler diş çürümesi riskinizi artırabilir. Journal of the American Dental Association’da yayınlanan bir araştırma , çiğneme tütün kullanıcılarının diş çürüğü geliştirme olasılığının, kullanmayanlara göre dört kat daha fazla olduğunu gösterdi. Dumansız tütün ayrıca tipik olarak dişlerinizi yıpratabilecek kum ve çakıl içerir.

Sigara Alışkanlığından Kurtulun

Tütün ürünlerini ne kadar süredir kullanıyor olursanız olun, şimdi bırakmak, sağlığınız için ciddi riskleri büyük ölçüde azaltabilir. Sigarayı bıraktıktan on bir yıl sonra, eski sigara içenlerin periodontal (diş eti) hastalığına yakalanma olasılığı, hiç sigara içmeyen insanlarla arasında farkın en aza indiği gözlemlenmiştir.

Sigara içtiğiniz miktarı azaltmak bile size büyük bir yardım sağlıyor. Bir araştırma firması, sigara içme alışkanlıklarını günde yarım paketin altına düşüren sigara içenlerin, sigara içmeyenlere kıyasla diş eti hastalığına yakalanma riskinin yalnızca üç kat daha fazla olduğunu buldu; bu, sigara içenlerde görülen altı kat daha yüksek riskten önemli ölçüde daha düşük.

Journal of the American Dental Association’da yayınlanan bir başka çalışmada, dumansız tütün ürünleri kullanan hastaların% 97.5’inde ağız lezyonu lökoplaki’nin bırakıldıktan sonraki 6 hafta içinde tamamen çözüldüğü bulundu .

Bir kanser derneğinden alınan bazı istatistikler, sigarayı bırakmak için başka bazı mantıklı nedenler ortaya koymaktadır.

Ağız, dudak, dil ve gırtlak kanseri olan kişilerin yaklaşık% 90’ı tütün kullanır ve bu kanserlere yakalanma riski, içilen veya çiğnenen miktar ve alışkanlık süresi ile artar. Sigara içenlerin bu kanserlere yakalanma olasılığı içmeyenlere göre altı kat daha fazladır.

Tütünü Nasıl Bırakabilirim?

Tütün kullanmayı bırakmak için, diş hekiminiz veya doktorunuz nikotin sakızı ve bant gibi ilaçlarla nikotin isteklerini yatıştırmanıza yardımcı olabilir . Bu ürünlerden bazıları eczanelerden satın alınabilir, diğerleri ise reçete gerektirir.

Spor yapmak, bitkisel ilaçlar, akupunktur gibi vasıtalar alışkanlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek diğer tedavilerdir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Sigara ve Ağız Sağlığı

Sigara içen her birey ağız kokusu ile yaşamak zorundadır. Sigaranın ağzımıza ve dişlerimize verdiği zarar makalemizin devamında.Sigara ve ağız sağlığı oldukça önemli bir konudur....