Ana Sayfa İmplant Straumann İmplant Nedir?

Straumann İmplant Nedir?

Dünyaca ünlü implant markalarından biri de straumann implanttır. Peki, straumann implant nedir? Nasıl bir markadır? Ve avantajları nelerdir? Gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız yazımızı sonuna kadar takip edebilirsiniz.

Straumann İmplant Nedir?

Straumann İmplant Nedir

İmplant, ağız boşluğundaki tek diş eksikliklerinin özel alaşımlarla tasarlanmış tek protezlerle çene kemiğine dişin vidalanması işlemidir. İmplant son yıllarda ülkemizde de son derece yaygın şekilde diş hekimlerince tercih edilen bir uygulama olmuş, bu problemi taşıyan hastalarca da tercih edilir duruma gelmiştir. İmplant yaptırmaya karar verdiyseniz; diş hekiminizin hangi yöntemi uygulayarak implant vidalama işlemini gerçekleştirdiğine, kullandığı implant alaşımının ne tür maddelerden oluştuğuna dikkat etmenizde fayda vardır.

Diş kayıpları sonucunda ya protez taktırmak ya da implant tedavisi görmek zorundasınız. Protez, günümüzde eski nesil bir tedavi yöntemi olarak raflarda yerini almış durumda. Diş kayıp durumunda o dişin yerine geçebilecek bir tedbir almazsanız zamanla çene yapınızda bozulmalar oluşacak, dişleriniz o boşluğu doldurmak için boşluğa doğru kayacak ve dişlerinizin arası açılacaktır. Ayrıca estetik görünümdeki bozukluk ve çiğneme zorlukları da cabası. Diş eksikliklerinden kaynaklı çene eklemlerindeki bozulmalar zor tedavi edilen hatta geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu bağlamda yaptıracağınız implant markası olarak özenli seçim yapmanız önerilir. Straumann implant nedir? Sorusunun cevabı ile straumann ipmlat markasını diğerleri ile kıyaslayabilirsiniz.

Straumann İmplant Özellikleri

 • Straumann implant, implant tedavisinde uygulanan bir yöntemdir.
 • Daha çok çene kemik derinliği kısa olan kişilerde uygulanmaktadır.
 • Öncelikle hastanın diş eti röntgeni çekilmekte ve çene kemik yapısı incelenmektedir.
 • İnceleme sonucunda kemik derinliğinin kısa olduğu kanısına varılırsa straumann implant yöntemi uygulanmaktadır.
 • Kişinin kısa sürede normal hayatına dönmesine imkân sağlayan bir yöntemdir.
 • Diş hekimlerince uzun laboratuar çalışmaları sonucunda geliştirilen sistem, diş protezinde kullanılan metali sıfırlayarak daha sağlıklı ve estetik bir görüntüyü hastaya kazandırmayı amaçlar.
 • %15 zirkonyum ve %85 titanyum elementlerinin bileşiminden oluşan straumann implantlar da ağız sağlığı için en optimum bileşim keşfedilmiş gözüküyor.
 • Straumann implant, İsviçre menşei olup, yaklaşık 120 ülkeye ihraç edilmektedir.
 • 1954 yılından beri medikal ürünler üreten fabrika, son dönemde artan implant ihtiyaçlarından kaynaklı bu piyasaya girmiş ve piyasada emin adımlarla yoluna devam etmektedir.
 • Titanyum, uyumlu bir biyo metaldir.
 • Titanyumun bu implant teknolojisinde yaygın olarak kullanılmasının en önemli sebebi çene kemiğine en iyi tutunmanın titanyum ile sağlandığıdır.
 • Bu kapsamda titanyum medikal ürünlerin hammaddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Yapılan laboratuvar araştırmalarında vücudun titanyuma karşı geliştirdiği bir savunma mekanizması yoktur. Bu sebeple titanyum malzemeden üretilmiş straumann implantlar uzun yıllar sorunsuz şekilde çene kemiğine saplı olarak kalabilmektedir.

Straumann İmplant Temini

Diş hekimleri aracılığı ile siparişi verilebilen Straumann implantın karşılığında doktorunuz ekstra bir ücret talep edebilir. Doktorunuz aracılığı ile sipariş gerçekleştirebileceğiniz gibi internet sitesinden de online olarak kendiniz sipariş verilebilirsiniz. Straumann implant ile ilgili şikâyet sayfaları incelendiğinde ürün ile ilgili herhangi bir şikâyete rastlanmamaktadır. Müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu ürün ve yöntem hastalardan tam not almaktadır.

Vücuttaki en sağlam kemiğin diş minesi olduğu düşünüldüğünde, implantların sağlam kalma oranı da diş minesi yapısına en yakın ürünlerden üretilmiş olması ile doğrudan orantılıdır. Bu kapsamda yeni nesil teknoloji ile üretilen implantların çok büyük bir kesiminin dayanıklılık testinden tam not aldığı göze çarpmaktadır. “Hastalar Straumann’a güvenebilir çünkü straumann kaliteden asla ödün vermez” prensibi ile satış politikasını sürdüren Straumann ile ilgili Almanya’da implant uygulamasını yaptıran 1000 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda uygulama yapılan hastaların %42’sinin uygulama yöntemi ve üründen “çok mutlu” olduğu, %44’ünün “mutlu” olduğu, %11’inin üründen memnun ama uygulamadan kaynaklı memnuniyetsizlik hissettiği ve sadece %3’ünün mutsuz olarak tedaviyi sonlandırdığı gözükmektedir.

Diğer implant yöntemlerinde de olduğu gibi straumannda da uygulama sonrasında ağız içi hijyen son derece önem arz etmektedir. Aynı zamanda ağız içi oluşan enfeksiyonların erken teşhis ile önlenip zamanında tedavi ile implantın kurtarılabildiği bir gerçektir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikOxy İmplant Nedir?
Sonraki İçerikTitanyum İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...