Ana Sayfa Zirkonyum Tek Diş Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Tek Diş Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Tek diş zirkonyum kaplama yapılır mı? Tek dişe zirkonyum kaplama fiyatları nedir? Gibi merak ettiğiniz sorular için yazımızı sonuna kadar okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Tek Diş Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

tek diş zirkonyum kaplama

Ana dişlere gerekli bakımlar yapılmaz ise zamanla sararıp, çürüyebilir. Diş çürüklerine erken müdahale edildiğinde ise dolgu veya kanal tedavisi ile diş tedavi edilebilir. Eğer erken müdahale edilmezse diş kaybına neden olur. Zirkonyum kaplama tedavisi de bu gibi diş tedavilerinde uygulanabilir. Zirkonyum diş tedavisi ana tedavi sonrasında dişe kaplama şeklinde yapılır, böylece diş kökü ve diş minesi dış etmenlere karşı bir korunma sağlayacaktır.

Zirkonyum diş kaplamaları sadece diş sağlığı için değil, diş estetiğinde de kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle bazı kimselerin dişleri estetik açıdan hoş görünmez. Buda kişilerde öz güven eksikliği meydana getirir. Bu nedenle hastalara diş beyazlatma ve diş estetiği için   zirkonyum kaplama yapılabilir.

Tek dişe zirkonyum kaplama yapılır mı? Sorusu sıkça sorulabilir. Tek dişe kaplama yapılabilir. Öncelikle diş yüzeyinde meydana gelen sorunlar tedavi edilir, akabinde zirkonyum kaplama yapılabilir.

Tek Dişe Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

  • Eğer tek dişe zirkonyum kaplama yapılacaksa öncelikle dişin sağlamlığı sağlanır. Yani diş yüzeyinde çürük varsa ilk olarak dolgu işlemi yapılır. Eğer kanal tedavisine ihtiyaç varsa gerekli kanal tedavileri de yapılır.
  • Daha sonra uygulanacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bu sayede dişe törpüleme işlemi yaparken, kişilere acı hissi vermez.
  • Eğer diş boyu çok kısa ise burada zirkonyum kaplama yöntemi ile diş uzatılmalıdır. Fakat bu işlem için dişe fiber post eklemesi yapılır.
  • Dişin ölçüleri alınır.
  • Diğer renklere en yakın renk zirkonyum tercih edilir. Böylece diş sonradan yapılmış gibi durmaz ve oldukça doğal bir görüntüye kavuşur.
  • Diş ölçüleri alındıktan sonra özel bir silikon yapılır. Bunun amacı ise dişe uygulanan törpüleme sonrası dişin enfeksiyon kapmaması içindir.
  • Ölçüsü alınan diş yaklaşık bir hafta içinde hazırlanır.
  • Dişe geçici yapıştırıcı ile uygulanır. Bu sayede diğer dişlere olan uyumu, diş etine olan uyumu iyice gözlemlenmiş olur.
  • Eğer dişte bir sorun çıkar ise tekrar bir düzeltme yapılır.
  • Hiçbir sorun yok ise zirkonyum kaplama tek dişe daimi olarak sabitlenir.

Tek Diş Zirkonyum Kaplama Fiyatı

Tek diş zirkonyum kaplama fiyatı, yapılan işlemlere ve kliniklere göre farklılık gösterebilir. Burada kliniğin sosyal çevresi, doktorun uzmanlığı ve dişe yapılacak diğer tedaviler fiyatı etkiler.  Genelde tek diş zirkonyum kaplama fiyatı 250 tl ila 1.500 tl arasında değişmektedir.

Zirkonyum Kaplama Sonrası Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

Kaplama yaptırdıktan sonra eğer doktorunuz ilaç vermiş ise aksatılmadan o ilaçların kullanımı yapılmalıdır. Bunun dışında mutlaka zirkonyum kaplamaların bakımları zamanında ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. İlk 24 saat içinde sigara ve tütün kullanımından uzak durulmalıdır. Sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılmalı ve sert yiyeceklerden bir süre uzak durulması gerekir.

Hangi Durumlarda Tek Dişe Zirkonyum Kaplama Yapılır?

Daha çok köpek dişi adı verilen dişlerin rengi diğer dişlere göre daha sarıdır. Bu nedenle pek çok kişi köpek dişlerine zirkonyum kaplama yaptırabilir. Diş yüzeyinde çarpma, kırılma veya çatlama gibi durumlardan sonra tek dişe zirkonyum kaplama yapılabilir. İmplant tedavisi sonrasında da zirkonyum kaplamaları sıkça yapılan işlemlerden biridir.

İster tüm dişlere ister tek dişe zirkonyum kaplama yapıldıktan sonra bakımlarının da en iyi şekilde yapılması gerekir. Hastalar bu konulara dikkat ettiği sürece uzun bir zaman zirkonyum kaplamalarını rahatlıkla kullanabilirler.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...