Ana Sayfa Ortodonti Tek Dişe Diş Teli Takılır Mı?

Tek Dişe Diş Teli Takılır Mı?

Tek dişe diş teli takılır mı? Tek dişe tel tedavisi hangi durumlarda gerekir? Tek diş tedavileri hangi dişler için geçerlidir? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Tek Dişe Diş Teli Takılır Mı?

tek diş tel takılır mı

Diş teli tedavsi tek dişe hangi durumlarda uygulanır? Diş sorunları herkes için aynı değildir. Bazı kişilerin bütün dişlerde çarpıklık, yamukluk ya da ayrıklar söz konusu iken, bazı kişilerde ise sadece birkaç dişte ya da tek dişte ortodonti sorunları vardır. Tüm dişlerinde sorun yaşayan kişiler, için metal diş telleri ve şeffaf diş telleri yapılabiliyor.

Fakat tek dişte çarpıklık sorunu yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konu tek dişe tel takılır mı ? Sorusudur. Evet, tek diş için de diş teli uygulaması yapılabilir. Eğer tek diş arkada, çok fazla önde ya da diğer komşu dişin üzerindeyse burada tek dişin düzelmesi için bir diş teli yapılabilir. Elbette bu tedavi için ilk etapta uzman bir ortodonti doktoruna muayene olmanız gerekir. Akabinde gerekli görülen diş için tek dişe diş teli tedavisi başlatılır.

Tek Dişe Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm dişler için uygulanan tedavi süreci tek diş içinde aynıdır. Öncelikle bir muayene sürecinden geçtikten sonra diş teli takılır. Eğer uygulama yapılacak olan dişin komşularında yani yan dişlerde çürük, oyuk ya da tartar gibi farklı problemler varsa ilk olarak o dişlerin tedavileri yapılır. Akabinde de tek diş için diş teli takılır.

Tek Dişe Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tek dişe takılan diş teli tedavisi, herkes için aynı süreci taşımaz. Burada en çok varılan yanılgı ise diş tek olduğu için hızı bir tedavi sürecinin olacağıdır. Fakat dişin düzelmesi tıpkı tüm dişlere yapılan tedavi süreci kadar sürecektir. Yani süreç 18 ay ila 30 ay arasında değişebilir. Fakat dişte aşırı bozukluk söz konusu değil ise tedavi süreci daha da kısalabilir.

Tek Dişe Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekir?

Tek diş teli tedavisi hangi durumlarda yapılır? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

  • Daha çok üst kısımdan çıkan köpek dişlerinde bu tedavi gerekebilir.
  • Artık diş olarak adlandırılan, fazla dişin ya da dişlerin aşağıya inmesini sağlamak amacı ile yapılır. Eğer bu gibi durum varsa artık dişin altında başka diş olup olmadığı tedavide önemlidir. Eğer dişin altında başka bir diş varsa, büyük ihtimalle alttaki diş çekilir.
  • Pek çok kişide görülen yanlış yerden diş çıkması gibi durumlarda uygulanır.
  • Ana dişlerin çıkması esnasında eğer tek bir dişte yamukluk gibi bir durum varsa burada uygulaması yapılabilir.
  • Kaza, çarpma gibi durumlar karşısında bazı dişler diğer dişlerin gerisine gidebilir. Dişin tekrar ön tarafa gelmesi için tek diş teli tedavisi yapılır.
  • Alt çene dişlerinde bulunan her iki diş genelde daha geride görülmektedir. Diğer dişlerin hizası her ne kadar düzgün olsa da bu iki diş için tek diş teli tedavisi gerekir.

Tüm bunlarla beraber, kişilerde görülen tek diş sorunlarında diş teli uygulamaları yapılmaktadır. Elbette herkesin diş yapısı aynı olmadığı için bu seçenekler kişiden kişiye çoğaltılabilir.

Tek Dişe Şeffaf Diş Plağı Yapılır Mı?

Bilindiği üzere şeffaf diş telleri estetik görüntüyü bozmamak adına yapılan bir tedavi yöntemidir. Eğer kişiler kendileri için şeffaf ya da porselen diş teli talebinde bulunurlarsa burada şeffaf diş teli yapılması mümkündür. Tek diş teli tedavisi için daha çok erken yaşlar önerilir. Fakat yetişkinlerde de bu türlü bir sorun söz konusu ise ilerleyen yaşlarda da tek diş teli tedavisi mümkün olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...