Ana Sayfa İmplant Titanyum İmplant Nedir?

Titanyum İmplant Nedir?

Titanyum implant nedir? İmplant tedavisinde kullanılan titanyum malzeme hakkında ve titanyum implant hakkında bilgileri sizler için derledik…

Titanyum İmplant Nedir?

Titanyum İmplant Nedir

Titanyum implant insan sağlında kullanılan bir elementtir. Oksitlenme, krozyona uğrama veya çürüme gibi durumlarla karşılaşılmaz. Üstelik insan kemiği ile ve insan eti ile kolay uyum sağlayan bir elementtir. Bu nedenle implant dişlerde titanyum malzeme kullanımı yapılır. Yani çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü kesinlikle saf titanyum malzemeden yapılmalıdır. Aksi halde çene kemiği içinde çürümeler, oksitlenmeler ve krozyon gibi olumsuz durumlar meydana gelir.

Bazı markalar sadece implant maliyetlerini düşürmek için saf titanyum yerine, karışımlı maddeler yapabiliyorlar. Özellikle Bugaristan, Macaristan Ve Çin gibi ülkelerde bu türlü implant ürünlerini görmek daha fazla mümkündür. Eğer malzeme sadece saf titanyum yerine farklı maddeler ile karışımlı olursa çene kemiğinde çürüme, ağız kanseri, diğer dişlerin çürümesi ve diş etinin çürümesi gibi daha pek çok sağlık sorununa neden olur. Eğer implant tedavisi görmek istiyorsanız, titanyum implant nedir? Sorusunun yanıtını iyi bir şekilde bilmeniz gerekir.

Titanyum İmplant Tedavisinin Faydaları Ve Avantajları

İpmlant tedavisi oldukça başarılı bir diş tedavisidir. Diğer tedavilere göre uzun süreli olduğu için artk günümüzde hemen herkes eksik dişleri için damak protezi ya da porselen diş yerine implant diş yaptırmak isterler. Elbette implant diş yaptırmak için de bir takım kurallara dikkat etmek gerekir. Örneğin implant markasına ve ürünün nerede üretildiğine ekstra özen göstermek gerekir. Aksi halde çene ve ağız içinde çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Titanyum implant tedavisinin avantajları ise;

  • Titanyum malzeme kesinlikle diş ve diş eti bölgelerinde alerjiye neden olmaz. Yani kişiler alerjik reaksiyona uğramadan uzun yıllar boyunca implant dişi kullanabilirler.
  • Titanyum malzeme kemik ile hemen kaynaşır. Belli bir süre sonra vücut implant kökünü kendi parçası gibi algılar.
  • Uzun ömürlüdür, yani bir ömür boyu kullanılabilecek bir malzemedir.
  • Sağlam ve dayanıklıdır. Titanyum malzeme diğer tüm malzemelere göre oldukça dayanıklıdır. Darbelerde ve düşme gibi durumlardan hemen etkilenmez.
  • Kemik titanyum malzemeyi yabancı görmez ve dışarı atmaz.

İmplant Dişlerde Titanyum Malzeme Kullanılmazsa Ne Olur?

İmplant tedavisinde saf titanyum malzeme kullanılmazsa, pek çok sağlık sorunu beraberinde gelir. Özellikle diş etinde enfeksiyon gibi durumlar oluşabilir. Enfeksiyon ise implant tedavisinde kesinlikle olmaması gereken durumlardandır. İmplant tedavisinde saf titanyum kullanılmaz ise malzeme çene kemiğinde çözülür ve çenede kanser, kemikte çürümeler gibi sorunlara neden olur.

Titanyum İmplant Zararları Nedir?

Titanyum implant zararları nerede ise yok denecek kadar azdır. Hatta saf titanyumun insan sağlığına bir zararı yoktur. Ancak doktorun verdiği talimatlara uyulmadığında ya da verilen ilaçlar gününde alınmadığında bazı istenmeyen yan etkiler görülebilir. Özellikle sigara kullanımında implant tedavisi tamamen başarısızlıkla sonuçlanır. Ama burada titanyum malzeme ile ilgi bir durum yaşanmaz, sadece sigaranın ve diğer dış etmenlerin verdiği zarar dişe yansır.

Titanyum İmplant Fiyatları

Ülkemizde sadece saf titanyum malzeme ile yapılan implantların girişine izin verilir. Dolayısı ile titanyum olmayan hiçbir implant malzemesi ülke sınırları içinden geçemez. Yani titanyum implant fiyatları gibi bir alternatif de mevcut değildir. İmplant fiyatı sunulurken markası ve vidalı dişte kullanılan diğer materyaller göz önüne alınır. Ülkemizden alacağınız her implant markası titanyumdan yapılmış olacaktır. Ancak kaçak yollarla getirilen implant dişlere dikkat etmeniz gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikStraumann İmplant Nedir?
Sonraki İçerikVidalı İmplant Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...