Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Uyurken Diş Sıkma Neden Olur?

Uyurken Diş Sıkma Neden Olur?

Uyurken diş sıkma neden olur? Uyurken istemsizce diş sıkma dişlere zarar verir. Uyurken diş sıkma, dişleri gıcırdatma nedenleri birçok soruna bağlı olabilir. Diş sıkma nedenlerini açık bir dille anlattık.

Uyurken Diş Sıkma Neden Olur?

Uyurken Diş Sıkma

Uyurken diş sıkma konusunda pek çok kişi gece yatarken dişlerini sıkabiliyor. Bu durumda ise dişler olumsuz etkilenir, özellikle dişlerde çürümeler, çene yapısında bozulmalar ve dişlerde hafif sızılı ağrılar meydana gelebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için mutlaka bir uzman hekimden  yardım almanız önerilir. Peki, uyurken dişleri sıkma neden olur? Gibi merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Bir takım kişilerde uyku sırasında diş sıkması ses çıkarmazken birçok kişide de diş sıkarken gıcırdama sesleri meydana gelebilir. Bu duruma verilen isim ise bruksizm’dir. Bruksizm, psikolojik olarak ortaya çıkabildiği gibi fizyolojik olarak ta ortaya çıkabilir. Fakat daha çok psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bruksizm sadece uyurken değil, kişiler uyanıkken de istemsizce ortaya çıkabiliyo.

Uyurken Diş Sıkma Nedenleri Neledir?

  • Günlük yaşamda görülen stres,
  • Kaygı,
  • Rekabetçik (daha çok erkeklerde olur)
  • Mükemmeliyetçilik,
  • Başkalarını yönetme isteği,
  • Aşırı duygusal düşünceler,
  • Sinirli ruh hali,
  • Akılda bazı olayları kurgulamak,

Diş sıkma nedenleri bu gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar karşısında diş gıcırdatma sorunu ile karşılaşan kişiler çoğu zaman diş gıcırdattıklarından habersizlerdir.

Uyurken Diş Sıkma Psikolojik Mi?

Uyurken kendi kendine konuşmak, sayıklamak ve diş sıkma pek çok kişide görülen durumlar arasında yer alır. Uyurken kendi kendine sayıklamak ve konuşmak elbette psikolojik durumlardır. Burada esas merak edilen konu ise uyurken ya da uyanıkken dişleri sıkma psikolojik mi? Sorusudur. Elbette insanlarda yaşanan diş sıkma sorunları daha çok psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ama bu durum her zaman psikolojik olmayabilir. Kişilerde görülen bazı rahatsızlıklar da diş gıcırdatma sorununa neden olabilir. Özellikle insanlarda görülen kıl kurtları diş gıcırdatmaya neden olabilir. Dolayısı ile mutlaka bir doktor kontrollerine gitmeniz tavsiye edilir.

Uyurken Diş Sıkma Dişe Zarar Verir Mi?

Diş sıkma durumu ile karşı karşıya kalan pek çok kişi için uyukuda diş sıkma dişe zarar verir mi? Sorusunu sormaktadır. Elbette uyurken diş sıkma dişlere büyük ölçülerde zarar verir. Diş aşınmalarına, diş kırılmalarına, diş çürümelerine ve çene yapısının bozulmasına neden olur. Özellikle diş çıkarma döneminde olan çocuklarda eğer diş sıkma sorunları varsa hemen doktor desteğine başvurulması gerekir. Aksi halde dişlerde ve çenede bir takım bozulmalar meydana gelecektir.

Uyurken Diş Sıkma Tedavisi

Eğer uyurken diş sıkma sorununuz varsa bununla ilgili uyurken diş sıkma bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiz. Elbette ilk yapmanız gereken  işlem bir uzman hekime başvurmak olmalıdır. Burada diş sıkma sorunu için ve diş gıcırdatma sorunu için gece plağı tedavisi başlatılır. Gece plağı tedavisi ile kişilerin dişleri bir koruma altına alınır. Bu sayede çene kenetlense bile dişler birbirine temas etmediği için zarar gelmeyecektir.

Gece plakları ise kişilere özel olarak hazırlanır. Çünkü herkesin diş ve ağız yapısı birbirinden farklıdır, bu nedenle kişilere özel gece plakları hazırlanmalıdır. Gece plağına ise halk arasında diş sıkma plağı adı verilmektedir.  Fakat bazı vakalarda sadece gece plağı kullanmak yeterli olmayacaktır, bunun için kas gevşetici ilaçlar ve uyku düzenleyici ilaçlar da ek olarak kullanılabilir. Yine diş sıkma sorunu olan kişilerin gün içinde çok sert yiyeceklerden, aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları önerilir. Eğer verilen tedaviler yeterli olmamış ise bir psikologdan destek alınmalıdır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...
Önceki İçerikOrtodontik Aparey Nedir?
Sonraki İçerikOrthero Tedavisi Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...