Ana Sayfa İmplant Vidalı İmplant Nedir?

Vidalı İmplant Nedir?

İmplant diş tedavisi hemen herkese uygulanabilen kalıcı bir diş tedavisidir. Burada en çok merak edilen konu ise vidalı implant nedir? Sorudur. Vidalı implant hakkında merak ettiğiniz tüm konuları sizler için ele aldık…

Vidalı İmplant Nedir?

Vidalı İmplant Nedir

İmplant, diş eksikliklerinde köprü ya da damak protezi gibi tedavilere alternatif olarak geliştirilen kalıcı bir diş tedavisidir. İnsan yaradılışı gereği vücudu yabancı maddeleri kabul etmez. Fakat implant tedavisinde kullanılan titanyum malzeme kemik ile birebir uyum sağlayarak, kemiğe tutunur ve kemik ile bir bütün hale gelir. Dolayısı ile implant tedavisi çağın en büyük diş tedavilerinden biridir. Uzun yıllardır implant tedavisi var olsa da teknolojinin getirileri ile birlikte implant tedavisi de gelişmiştir.

İnsan sağlığına bir hizmet olan implant tedavisi ilk bakışta korkutucu gelebilir. Bunun nedeni ise halk arasında implant kökünün kemiğe çakılıyor gibi yanlış bilgilerin kulaklara yer etmesidir. İmplant kök asla çene kemiğine bir çivi gibi çakılmaz. Burada insanların canını yakmadan cerrahi işlemler uygulanır ve çene kemiğine vidalanır. Yani vidalı implant tedavisi mevcuttur. O halde vidalı implant nedir? Sorusunun cevabına bakacak olursak…

Vidalı İmplant Nasıl Yapılır?

Asında vidalı ya da vidasız diye implant çeşitleri yoktur. Doğrusuna baktığımızda tüm implant tedavileri vidalama yöntemi ile çene kemiğine uygulanır.

Vidalı implant tedavisinin ayrıntıları ise;

  • İlk olark kişilerde detaylı bir muayene söz konusudur. Çünkü bazı çene kemikleri implant tedavisi için uygun değildir.
  • Çene yapısı ve çene kemiği implant tedavisine uygun olan kişiler için 3d bilgisayarlı röntgenler çekilir. Tam olarak implant uygulanacağı bölge en ince ayrıntısına kadar belirlenir.
  • Eğer kişinin ağzında ya da çene kemiğinde implant için uygun kemik yok ise kemik eklemesi yani greftleme tedavisi yapılır. Greftleme tedavisinde insan vücudundan alınan bir parça kemik toz haline getirilip, kemiğin az olduğu bölgeye uygulanır. Eğer kemik eksikliği çok fazla ise kol, bacak ya da kalça bölgesinde bütün kemik alınıp, çene kemiğine sabitlenir.
  • Kemik tedavileri tamamlandıktan sonra çene kemiğine bir oyuk açılır. Elbette bu işlem için lokal anestezi uygulanacağı için ağrı ya da acı hissetmek söz konusu olmaz.
  • Kemiğe oyuk açıldıktan sonra vidalı implant kökü kemiğe yerleştirilir. Yani asla implant kökü kemiğe çakılmaz, vidalanır.
  • Vidama işleminden sonra kemiğin ve titanyum implant kökünün birbirine uyum sağlaması beklenir.
  • Uyum sağladıktan sonra ise implant kökünün üzeri için bir vida eklenir. Bu vida orta kısma denk gelir.
  • En son olarak implant kökünün üzeri için protez diş yapımına başlanır. Protez diş için kişiler diş malzemesi veya diş rengi seçebilir.
  • Ancak implant kökü için malzeme seçme gibi bir durum söz konusu olmaz. Bunun nedeni ise insan kemiğine uyum sağlayan tek malzemenin titanyum olmasıdır. Yani titanyum olmayan ya da titanyum karışımı olan bir malzeme asla kullanılmaz. Kişiler isterlerse implant markası seçebilir.

Yapılan tedaviler sonunda implant tedavisi doktor gözetiminde yaklaşık 3 – 6 ay süre sonra tamamlanır. Ancak doktorun verdiği kurallar yok sayılır ise o zaman diş kökü ile kemik birbirine kaynamaz ve yapılan bu işlemler başarısızlıkla sonuçlanır.

Vidalı implantta uygulanan bir diğer yöntem ise hali hazırda çekilmiş olan dişin oyuğuna hemen bir vida yerleştirmektir. Bu işlem diğer tedavi yöntemine göre biraz daha kolay ve az zaman alıcıdır. Çünkü çekilen dişin kemiği henüz tazedir ve kemikte incelme gibi bir durum henüz yaşanmamıştır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...