Ana Sayfa Ortodonti Yetişkinlerin Tel Tedavisi Zor Mudur?

Yetişkinlerin Tel Tedavisi Zor Mudur?

Çocukluk çağında diş teli tedavisi göremeyen kişiler, yetişkinlik döneminde güzel gülüşlere sahip olmak ister bu bağlamda yetişkinlerin tel tedavisi zor mudur? Gibi sorular sıkça sorulur, işte sizin için bu sorunun yanıtını yazımızda derledik…

Yetişkinlerin Tel Tedavisi Zor Mudur?

Diş dizilimindeki bozukluklar; konuşma sorunlarından, yeme bozukluklarına, estetik açıdan gülüş sorunlarına ve diş sağlığına kadar pek çok açıdan kişileri rahatsız eder. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken en güzel işlem diş teli tedavisi olmaktır. Diş teli tedavileri çocuklar için oldukça kolay bir tedavi türüdür. Çünkü çocukların diş yapıları ve çene yapıları henüz gelişiyor olduğu için tedaviye daha hızlı cevap verir.

Ancak yetişkinler için diş teli tedavileri korkutucu gibi görünebilir. Bunun nedeni diş yapılarının ve çene yapılarının tam olarak oturmuş olmasıdır. Yetişkinlerin tel tedavisi zor mudur? Gibi sorular ise yetişkinler tarafından en çok sorulan sorulardan biridir.  Diş teli tedavileri yetişkinler için zor değildir. Nasıl ki çocukluk döneminde yapılan diş teli tedavileri zor ve acısız değil ise yetişkinler için de hiç zor değildir.

Yetişkinler İle Çocuklarda Yapılan Diş Teli Tedavilerindeki Farklar

Diş teli tedavileri her yaş gurubu için aynıdır. Yani yetişkinler ile çocuklar arasında bu anlamda bir fark söz konusu değildir. Fakat yetişkinlerde diş sorunları çocuklara göre daha fazladır. Örneğin diş çürükleri, diş etlerinde şişlikler ve apseler, diş tartarları gibi bu nedenle önce diş yüzeyindeki mevcut sorunların bir çözüme kavuşması gerekir. Bunun dışında yetişkinlerin dişleri ve çene kemikleri tam anlamı ile oluştuğu için esnekliğini yitirir. Çocuklarda ise hafif kuvvet ile dişlerin şekli düzeltilebilir. Ancak yetişkinler için uygulanacak kuvvetin biraz daha fazla olması gerekir. Bu da ağızda ve dişlerde birkaç gün ağrı yaşanmasına neden olur. Bunların dışında yetişkinler ile çocukların tedavileri arasında gözle görülür bir fark yoktur.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda diş ve çene yapısı esnek olduğu için yetişkinlere göre daha kısa sürede tedavi olabilirler. Fakat yetişkinlikte dişlerin belli bir hizaya girmesi zaman alır. Bunun için diş tellerini çıkarmadan 18 ay ila 30 ay boyunca tedavi aksatılmadan devam edilmelidir. Diş diziliminde çok fazla bozukluk yoksa süre daha kısa zamanda tamamlanır. Yani diş teli tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur.

Yetişkinler İçin Özel Diş Telleri Var Mı?

Ortodonti tedavisinde kullanılan diş telleri sürtünmeye neden olur. Bu sürtünme çocuklar için çok problem olmaz, fakat yetişkinler için sürtünme kuvveti arttıkça günlük yaşamlarını etkileyebilir. Fakat kilitli braket sistemleri yetişkinlerde oluşabilecek sürtünmeleri en aza indirir ve tedavi sürecinin daha kolay geçmesini sağlar. Bu nedenle yetişkinler için kilitli braket sistemi önerilir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavi Süresi Nasıl Kısaltılabilir?

Yetişkinler için görsellik ve estetik görünüm çocuklardan daha önemlidir. Bu nedenle diş teli tedavisini çabuk bitirmek isteyebilirler. Burada ise kilitli braket sistemleri kullanılır. Bu braketler, geleneksel braket sistemlerinin kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Tedavi sürecini ise 3 ve 6 ay arasında kısaltması da mümkün olacaktır.

Yetişkinler İçin Estetik Diş Telleri Tedavide İşe Yarar Mı?

Çoğu yetişkin birey iş ve sosyal yaşamında daha estetik görünmeyi hedefler. Ancak metal diş telleri, kişilerde yeteri kadar estetik bir görünüm sağlayamayacağı için bunun yerine şeffaf diş telleri seçilebilir. Burada yapılacak işlem porselen diş telleridir. Diş rengi ile aynı renk seçilebileceği gibi renksiz olarak ta seçilebilir. Yine damağın iç kısmından yani dişlerin arka kısmından da diş teli uygulaması yapılabilir. Bu sayede yetişkinlerde estetik kaygı tamamen giderilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...