Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları

Zirkonyum kaplama dezavantajları, zirkonyum kaplama nedir? Gibi merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz. Siz de eğer zirkonyum kaplama tedavisinden faydalanmak istiyorsanız mutlak yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz…

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları

Diş kaybı yaşayan ya da diş yüzeyinde bir takım rahatsızlık yaşayan kimseler için uygulanan kaplama türlerinden biri de zirkonyum kaplamalardır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar en çok yapılan diş kaplama tedavisi metal destekli porselen kaplamalardı. Fakat metal destekli kaplamalarda, ağız içi yaralar, ağızda tat bozulmaları ve ağız içi kokular meydana gelebiliyordu. Fakat günümüzde en çok tercih edilen zirkonyum kaplamalarda bu türlü problemler ile karşılaşılmamaktadır. Dolayısı ile şuan en çok tercih edilen diş kaplama tedavisi zirkonyum kaplamalardır.

Diş tedavisi ve gülüş estetiği yaptıracak olan kişiler, farklı kaplama alternatifleri hakkında bilgi araştırması yaparken, zirkonyum kaplama dezavantajları ile ilgili de farklı araştırmalar yapabiliyor. Yapılan klinik araştırmalar sonucunda da zirkonyum ile alakalı, dezavantajlara rastlanmamıştır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Diş yüzeyinde ya da dişin tamamen kendisinde meydana gelen bir takım hasarları gidermek amacı ile yapılan kaplama yöntemlerinden biri de zirkonyum kaplamadır. Pek çok kişinin merak ettiği konu ise zirkonyum kaplama nedir? Sorusudur. Zirkonyum kolay şekil alabilen ve ışık altında yansıma yapan bir maddedir. Işığı yansıttığı için diş yüzeyinde daha beyaz ve daha pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bu nedenle başta gülüş estetiğinde ve diş beyazlatma teknikleri için kullanılır. Diğer diş kaplama yöntemlerine göre diş yüzeyinde çay, kahve ve sigara gibi lekeler bırakmaz. Uzun ömürlü kullanıma sahipken, kolay ve acısız bir şekilde ana dişlerin üzerine uygulanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

 • Zirkonyum diş kaplama için ilk etapta hastanın muayenesi yapılır.
 • Diş yüzeyindeki sorunlar tespit edilerek, tedavi gerçekleşir.
 • Eğer köprü için zirkonyum kaplama yapılacaksa ağız için gerekli temizlikler tamamlanır.
 • İmplant üzeri için zirkonyum kaplama tedavisi yapılacaksa implant kökü çene kemiğine yerleştirilir.
 • Zirkonyum kaplama yapmadan önce dişlerde küçültmeler yapılır, bunun için diş yüzeyi yeteri kalınlıkta törpülenir. Eğer zirkonyum kaplama görsel amaçlı ise törpüleme çok fazla yapılmaz, bu nedenle diş minesi zarar görmez.
 • Ağız ölçüleri alınır,
 • Laboratuarda hazırlanan kaplamalar kişilerin ağız içine geçici olarak yerleştirilir.
 • Bir hafta ya da beş gün gibi süre sonunda da kalıcı yapıştırmalar yapılır.

Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir? Sorusunun cevabı tüm bu aşamalardan ibarettir. Bu süre içinde kişilere yorgunluk ya da bitkinlik verecek bir durum yaşanmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Zirkonyum diş kaplama zararları nerede ise yok denecek kadar azdır. Bunlardan bir kaçına bakacak olursak;

 • Yanlış yapıştırma; eğer diş kaplamları kalıcı olarak yapıştırılacaksa burada doktorun dikkati çok önemlidir. En ufak yanlış bir hatta dişlerde kötü sonuçlara neden olabilir.
 • Köprü ya da implant üstü tedavilerde ekstra dikkat edilmesi gerekir; çünkü bu tür tedavilerde arada bir boşluk olmaksızın yapılan zirkonyum kaplamalarda kırılmalar ya da çatlamalar meydana gelebilir.
 • Dikkati kullanılmazsa zamanla zirkonyum kaplamalarda, kırımla ve çizilme gibi sorunlar görülür.

Tüm bunların yanında doktorun titizliği ve çalışma şekli de son derece önemlidir. Bu nedenle zirkonyum kaplama yaptırmadan önce mutlaka doktor seçimine çok özen göstermeniz gerekir.

Zirkonyum kaplamaların düzenli bakımları ve düzenli doktor kontrolleri yapıldığı takdirde yaklaşık 10 yıl kadar kullanabilirsiniz. Üstelik bu süre içinde sararma ya da renk değiştirme gibi bir sorun ile de karşılaşmazsınız.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...