Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Çıkartılır Sökülür?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Çıkartılır Sökülür?

Zirkonyum kaplaması olanlar için ya da zirkonyum kaplama yaptırmak isteyenler için zirkonyum diş kaplama nasıl çıkartılır sökülür? Sorusuna  cevap vereceğiz. Yazımızı okuyarak, zirkonyum kaplamalar hakkında ve sökülmesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Çıkartılır Sökülür?

Diş kaplamalarının süresi genelde 6 – 7 yıldır. Çok iyi bakılan dişlerde kaplamalar 10 yıla kadar dayanabilir. Elbette bu sürede gerek dişlerin bakımları yapılmadığından dolayı gerekse bir takım dış etmenlere bağlı olarak farklı sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle kaplamaların sökülüp tekrar yenilenmesi gerekebilir. Bu bağlamda en çok sorulan soruların başında zirkonyum diş kaplama nasıl çıkartılır sökülür? Sorusu gelmektedir.

Eski Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Çıkartılır?

Eski kaplamaların mutlaka doktor tarafından çıkarılması gerekir. Burada en fazla dikkate alınması gereken konu, alttaki dişlere ve diş etlerine zarar verilmemesidir. Bu nedenle yavaş ve  çok dikkatli bir şekilde kaplama sökümü yapılmalıdır. Yine diş kuronunun kırılmamasına da özen gösterilmelidir. Kaplamalar dikkatli bir şekilde kesilmeli ve yavaşça diş yüzeyinden çıkarılmalıdır. Zirkonyum kaplamalar diş yüzeyinden çıkarıldıktan sonra yerine hemen yenileri yapılmalıdır. Bu sayede attaki ana diş dış etmenlerden dolayı hasar görmemiş olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Zor Mu Sökülür?

Eksik dişlerin tedavisinde köprü ya da implant tedavileri yapılmaktadır. Bu tedaviler için yapılabilecek en güzel kaplama yöntemi ise zirkonyum kaplamalardır. Uzun ömürlü ve estetik olmalarının yanında kolay şekil alabilmeleri, uygulama sırasında büyük kolaylık sağlar. Ama zirkonyum kaplama yapacak olan kişilerin ilk merak ettiği konu kaplama diş sökümü zor mu? Sorusu olmuştur.

Yine pek çok kişi kaplama diş çıkarırken acıtır mı? Sorusu da çokça sorulan sorular arasında yer alır. Kaplama diş çıkarmak kişilerin canını acıtmaz. Tek dişteki kaplama çıkarılabileceği gibi çoklu kaplamalar da çıkarılma gereği duyulabilir. Bu durumlarda ise hastalara lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hastalar zirkonyum kaplamaları çıkarırken, hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissi duymaz. Zirkonyum kaplamaların çıkarılması ise sanıldığı kadar zor değildir. Kaplamalar en fazla bir saat içinde dişlerden çıkarılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Evde Nasıl Çıkartılır?

Diş doktorundan korkan ve diş doktoruna gitmek istemeyen pek çok hasta vardır. Bu hastaların merak ettiği konu ise kaplama diş evde nasıl çıkartılır? Sorusudur. Kaplama dişler evde çıkarılmaz, mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Evde çıkarılmaya çalışılan zirkonyum kaplamalar diğer dişlerin zarar görmesine neden olur. Doktor muayenesi sonrası çıkarılması gereken kaplama dişler için röntgen çekilir bu sayede kaplama dişler kolaylıkla ana dişlerin üzerinden çıkarılabilir. Bu sırada doktorun oldukça titiz ve dikkatli olması gerekir. Aksi halde diş yüzeyinde ve diş etlerinde hasara neden olabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Neden Sökülür?

Eğer kaplama dişlerin altındaki dişinizde çürük oluşmuş ise ve kaplamayı kullanmaya devam ediyorsanız bu diş kaybına neden olabilir. Diş kaybı yaşamamak için ve diş çürüklerinin diğer dişlere atlamaması için hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle zirkonyum kaplamalar dikkatli bir şekilde çıkarılıp, diş tedavisinden sonra tekrar kaplama yapılmalıdır. Bunlara ek olarak kaplamalarda kırılmalar, çizilmeler ya da çatlama gibi durumlar söz konusu ise ana dişe zarar verecektir.

Bu nedenle de hemen yenisi takılmalıdır. Eğer zirkonyum kaplamaların ömür dolmuş ise yine diş yüzeyinden dikkatli bir şekilde çıkarılması ve ana dişlere her hangi bir zarar gelmeden yenisi yapılmalıdır. Bu işlem asla evde yapılmaz, uzman bir doktordan destek alınması gerekir. Mümkünse kaplamayı yapan doktordan destek almanız tavsiye edilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...