Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nelerdir? Zirkonyum diş kaplama ile ilgili merak ettiğiniz başlıklar yazımızda…

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

zirkonyum dis kaplama nedir nasıl yapılır

Diş kaplama tedavilerinde kullanılan birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bunlar metal destekli kaplamalar ve metal desteği olmayan kaplamalardır. Metal destekli kaplamalar daha çok arka dişlerde kullanılır. Bunun nedeni arka dişlerin çok fazla estetiği bozmamasıdır. Fakat ön dişlerde sağlık kadar görünüm de önemlidir. Bu nedenle ön dişlerde kullanılacak olan kaplamalara ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Zirkonyum kaplama ise ön dişlerde sıkça kullanılan bir tedavi şeklidir. Hem görünüm açısından hem de sağlık açısından en çok tavsiye edilen diş tedavi türüdür. Çünkü zirkonyum kaplama, tedavisi hem kişilerin diş sağlığı açısından hem de görsellik açısından oldukça avantajlıdır. Zirkonyum kaplamanın bir diğer avantajı ise dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Zirkonyum Nedir?

Diş rahatsızlığı yaşayan kişiler için tedavi alternatiflerinden biri zirkonyum kaplamalardır. Zirkonyum doğal bir malzeme olup, insan vücuduna en kolay uyum sağlayan maddedir. Üstelik ışığı geçiren bir yapıya sahip olduğu için dişleri daha estetik ve daha beyaz gösterecektir.

Zirkonyum kaplama nedir? Sorusunun cevabı ise, zirkonyum kaplama dişlere uygulanan protez diş çeşitlerinden biridir. Daha önceleri protez diş olarak porselen kaplamalar tercih edilmekte idi, fakat zirkoyum kaplamalar porselen kaplamalara göre daha avantajlıdır. Hem ana dişin üzerine hem de implant dişlerin üzerine uygulanabilir. Köprü tedavisi gerektiren durumlarda da sıkça kullanılan yöntemdir. Yine diş beyazlatma tekniklerinde de kalıcı bir yöntem olduğu için sıkça tercih edilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişleri daha estetik ve daha beyaz gösteren maddelerden biri de zirkonyumdur. Tedavi süresi ise oldukça kolaydır. Yine kişilerin ağız yapısına da oldukça uyumludur. Hiçbir şekilde insan sağlığına olumsuz etkisi bunmaz. Zirkonyum kaplama tedavi aşamaları ise;

 • İlk olarak kişilerin dişlerinde meydana gelen hasarlar, kapsamlı muayene ile belirlenir.
 • Eğer dişlerde meydana gelen hasar, kaplama tedavi gerektiriyorsa bu yönde işleme başlanır.
 • Ağız ve dişlere lokal anestezi uygulanarak işleme başlanır.
 • Daha sonra dişler üzerinde hafif bir şekilde törpüleme yapılır. Bu işlem kaplamanın dişte daha sıkı tutunmasına fayda sağlar. Eğer diş yüzeyinde çürümeler mevcut ise çürükler temizlenir.
 • Akabinde ağız içinde yer edinmiş tüm mikroplar, ağız içinden arındırılır. Bu sayede ağızda enfeksiyona yol açabilecek tüm etmenler ortadan kaldırılmış olur.
 • Kaplama yapılacak olan dişlerin ölçüleri alınır.
 • Diş ölçüleri alındıktan sonra kaplamaların yapılası için belli bir süre beklenmesi gerekir. Bu bekleme sırasında yapay diş kullanabilirsiniz.
 • Ölçü alındıktan sonra doğal dişlerin rengine en yakın renk seçimi yapılır. Böylece kaplamalar ağız içinde daha doğal bir görünüm sergileyecektir.
 • Eğer tüm dişlere zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen kişiler kendi dişlerinin renk tonundna daha açık renk seçebilirler. Böylece dişler daha beyaz ve daha estetik görünecektir.
 • Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede zirkonyum kaplama için alınan ölçüler tamamlanmış olur.
 • Hazırlanan zirkonyum kaplamalar, dişlere geçici olarak takılır.
 • Geçici yapılmasının sebebi ise daha sonra her hangi bir sorun olma ihtimalinin önüne geçmek içindir.
 • Hatalar geçici kaplamalar ile yaklaşık 10 gün boyunca deneme yapar.
 • Eğer dişlerde bir sorun yok ise kaplamalar sabitlenir.
 • Kişiler zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra her altı ayda bir kontrollere gitmelidir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 • Zirkonyum kaplamanın en büyük avantajı, ışığı geçiren bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısı ile dişler daha beyaz görünüme sahip olacaktır.
 • Diş etlerine ve diş köklerine hiçbir şekilde zarar vermez ve dişlere en iyi şekilde uyum sağlar. Diğer kaplama türlerinde mor renge ve gri renge yakın bir renk ortaya çıkar ama zirkonyum kaplama için aynı problemler söz konusu değildir.
 • Zirkonyum kaplama için renk alternatifleri mevcuttur. Yani kendi dişinize en yakın rengi tercih edebilirsiniz.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
 • Zirkonyum kaplama için dişler diğer kaplamalara göre daha az inceltilir. Bu sayede sıcak ve soğuk gibi durumlardan etkilenme meydana gelmez. Dişin alt dokusunu korur.

Zirkonyum Kaplama Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın pek çok avantajı mevcuttur. Fakat bazı durumlarda zirkonyum diş kaplama dezavantajkarı da ortaya çıkabilir. Bunlara bakacak olursak; eğer köprü üzerine zirkonyum kaplama yapılacaksa, burada metal kullanılmayacağı için kırılma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle çok daha dikkatli kullanılması gerekir. Yine diğer kaplamalara göre zirkonyum fiyatları daha yüksektir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...