Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama ömrü ne kadar? Kaplama dişlerin ömrü ne kadar? Zirkonyum diş bakımları nasıl yapılma? Gibi kaplama diş ile alakalı merak ettiğiniz tüm konuları yazımızın tamamında bulabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum kaplamalar, estetik ve sağlamlık açısından pek çok kişinin ilk tercih sebebidir. Diş sağlığında ve tedavisinde akıllara pek çok soru takılabilir, bunun nedeni ise dişlere uygulanacak olan malzemenin dayanıklı olmasının ve kullanışlı olmasının istenmesidir. Bilhassa zirkonyum kaplama ile alakalı sorulan pek çok soru vardır. Bunlardan bir tanesi de zirkonyum diş kaplama ömrü ne kadar? Sorusudur. Eğer hastalar zirkonyum kaplama dişin ömrü hakkında detaylı bilgilere sahip olursa, gönül rahatlığı ile bu tedavi yönteminden faydalanabilir.

Işığı geçirgen yapısı ile ve istenilen şekle girme yapısı ile diş sağlığında kullanılabilecek en iyi malzemelerden biri olan zirkonyumun ömrü diğer kaplama malzemelerine göre daha fazladır. Zirkonyum kaplamaların ömrü 5 ila 7 yıl arasında değişir. Ama kişiler diş bakımlarını düzenli ve doğru bir şekilde yaparsa bu süre daha fazla olacaktır. Her sene mutlaka iki kez doktor kontrollerine gitmekte zirkonyum kaplamaların ömrünü uzatacak nedenlerden biridir.

Zirkonyum Diş Çürüme Yapar Mı?

Zirkonyum ömrü ne kadardır? Sorusunun yanında zirkonyum diş çürüme yapar mı? Sorusu da en çok merak edilen konuların başında gelir. Eğer zirkonyum dişlerde çürüme yaşanırsa, kaplamaların ömrü kısalır. Zirkonyum dişlerin çürümesi oldukça zorudur. Fakat dişlere gerekli bakımlar yapılmaz ise zamanla zirkonyum alışım tahriş olur ve diş köklerinde çürümelere yol açar. Yine köprü görevi yapan zirkonyum kaplamalarda ekstra diş bakımlarının yapılması gerekir.

Çünkü diş kökleri ile olan mesafeler arttığı için zirkonyum kaplamalar sert darbelerde kırılabilir. Dolayısı ile hava alan dişlerde çürümeler başlar. Eğer zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra dişlerde çürüme yaşanmamasını istiyorsanız mutlaka doğru bir şekilde diş bakımlarınızı yapmanız, sert, asitli ve dişe zarar verecek yiyecek – içeceklerden uzak durmanız gerekir.

Yine doktor kontrolleri de asla ihmal edilmemelidir. Aksi halde dişlerinizde göremediğiniz bir sorun çürümelere neden olur. Zirkonyum dişlerde yaşanan çürümeler sonrasında dişlere tekrar kaplama yapılmak zorunda kalınır.

Kaplama Dişlerin Ömrü Ne Kadar?

Diş sağlığı ve uzun ömürlü kullanım açısından kaplama dişlerin ömrü ne kadar? Sorusunun yanıtını bilmenizde fayda vardır. Diş kaplama tedavilerinde kullanılan birkaç kaplama yöntemi mevcuttur. Bunlardan birincisi metal destekli kaplamalardır. Metal destekli kaplamalar diğer kaplama yöntemlerine göre daha uzun ömürlüdür. Fakat ağız estetiği için çok doğru bir seçim olmayacaktır. Çünkü metal destekler dişlerin sarı ve gri görünmesine neden olur. Zirkonyum kaplamalar ise daha estetik bir görünüme yardımcı olur. Zirkonyum kaplamalar her ne kadar diş estetiği ve konforlu olsa da diğer kaplamalara göre daha kısa ömürlüdür. Bu nedenle bakımlarının düzenli yapılması tavsiye edilir.

Zirkonyum Diş Kırılır Mı?

Zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen kişiler için ilk karşılaşılan sorulardan biri zirkonyum diş kırılır mı? Sorusudur.

  • Zirkonyum dişler oldukça estetiktir.
  • Düzenli bakım ve dikkat ister.
  • Özellikle köprü için tercih edilecek olan zirkonyum kaplamalarda dişlerin arasında fazla boşluklar oluşacağı için kırılma gibi durumlar meydana gelebilir.
  • Sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Zirkonyum diş bakımı için asitsiz ürünler kullanılması gerekir. Günde iki kez dişlerin düzenli ir şekilde fırçalanması gerekir, yine diş araları için diş ipinden faydalanılması gerekir. Öte yandan her altı aya bir diş kontrollerinin yapılması zirkonyum diş bakımlarında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Asitli içeceklerden, tütün kullanımından ve alkol kullanımından kesinlikle uzak durulmasında fayda vardır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...