Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Temizliği

Zirkonyum Diş Kaplama Temizliği

Zirkonyum diş kaplama temizliği, daha uzun diş sağlığı ve daha hoş bir diş görseli için önemli detaylardan biridir. Bu nedenle yazımızı sonuna kadar okuyarak, zirkonyum diş temizliği ve bakımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Temizliği

Zirkonyum Diş Kaplama Temizliği

Diş kaplama tedavisinde kullanılan zirkonyum malzemeler uzun ömürlü ve görsel açıdan diğer kaplama tedavilerine göre daha öndedir. Bu nedenle diş kaplama tedavisine ihtiyaç duyan kişiler, tercihlerini zirkonyumdan yanı kullanmaya başlamışlardır.

Zirkonyum kaplamalar diğer diş tedavisinde kullanılan kaplama yöntemlerine göre çay, sigara ve kahve lekesi bırakmaz. Ama doğru bir şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Aksi halde istenmeyen diş lekeleri ve diş yüzeyinde kırıma, çatlama gibi etmenlere açık olabilirler. Bu bağlamda zirkonyum diş kapama temizliği önem kazanmaktadır.

Zirkonyum Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuşkusuz ağız ve diş bakımı son derece önemlidir. Bu nedenle gerek ana diş bakımlarında gerekse kaplama diş bakımlarında ekstra özenli olunması gerekir dişler hakkında sorulan sorulardan biri de zirkonyum diş bakımı nasıl yapılır? Sorusudur. Zirkonyum diş kaplamaları da diğer ana dişler gibi fırçalanarak bakımı yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer konular ise;

  • Zirkonyum kaplamaların fırçalama işlemlerini yaparken; tuz, karbonat ve limon suyu gibi dişlere zarar verecek maddelerle temizlik yapılmasından kaçınılmak gerekir.
  • Doktorun önerdiği diş fırçası ve diş macunu ile diş temizliği yapılmalıdır.
  • Günde iki kez diş fırçalamaya özen göstermek zirkonyum kaplama temizliği için önemli detaylardan biridir.
  • Yılda iki kez doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.
  • Eğer zirkonyum kaplamalar köprü üzerindeyse mutlaka her altı ayda bir köprü altı temizliği yapılmalıdır.

Tüm bu verilen detaylara dikkat edildiği sürece zirkonyum kaplamaları daha sağlıklı ve daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Koku Yapar Mı?

Zirkonyum kaplama diğer diş kaplama yöntemleri gibi ağızda kötü kokuya neden olmaz. Fakat düzenli ağız bakımı ve hijyeni yapılmaz ise burada koku oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle zirkonyum dişlerin bakımına ve temizliğine en az diğer dişler kadar önem gösterilmelidir. Öte yandan zirkonyum diş kaplamalar ağız içinde ya da diş etlerinde her hangi bir alerjik etkiye neden olmaz. Bunun için koku gibi olaylarda yaşanmaz. Eğer zirkonyum kaplamalarda ağız hijyeni tam anlamı ile sağlanamazsa burada koku olma olasılığı artacaktır.

Zirkonyum Kaplama Renk Değiştirir Mi?

Görsel anlamda zirkonyum kaplama yaptırmak isteyenler için zirkonyum kaplama renk değiştirir mi? Sorusu önemlidir. Zirkonyum kaplamalar ışığı geçirgen bir yapıya sahiptir. Ve üzerinde leke barındırmaz. Bu nedenle düzenli bakımları yapıldığı takdirde kesinlikle renk değişimi gibi problemlere yol açmayacaktır. Ancak bakımı yapılmayan zirkonyum kaplamalarda renk değişimleri gözlenebilir. Bu tür sorunlar için ise doktora gidip zirkonyum beyazlatma ve temizleme tedavisi görmeniz önerilir.

Zirkonyum Kaplamalar Sökülür Mü?

Zirkonyum kaplamalarda  temizlik yapmak isteyen kişiler zirkonyum kaplamalar sökülür mü? Sorusu önemlidir. Burada diğer damak protezleri gibi sökülüp takılma gibi bir durum söz konusu  değildir. Yani zirkonyum temizlemek için yapıştırılmış zirkonyum kaplamaları sökmeye gerek yoktur. Ana diş temizliği yapar gibi temizlik yapılması yeterli olacaktır.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...