Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Diş kaplama tedavisi yapacak olan kişiler için pek çok alternatif yöntem mevcuttur. Fakat günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemi zirkonyum kaplamalardır. Bu bağlamda sizler için zirkonyum diş kaplama zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Ağız sağlığı tüm vücudu etkileyen durumlardan biridir. Özellikle çürük dişlerde bakteri birikmesi daha fazla olur. Bu durumda da vücut istenmeyen bakterileri bünyesinde barındırır. Buna ek olarak diş kaybı yaşamak ve dişlerde meydana gelen çürükler nedeni ile estetik açıdan hoş olmayan görüntüler de meydana gelebilir. Dolayısı ile diş sağlığı ve vücut sağlığı için mutlaka gerekli tedavilerin yapılması gerekir.

Diş tedavilerinde kullanılan yöntemlerden biri de zirkonyum kaplamadır. Klasik porselen kaplama yaptırmak istemeyen kişilerin ilk tercihi olan bu tedavi yönteminde bir takım sorular da hastalar tarafından sorulabiliyor. Zirkonyum kaplama ile ilgili en çok sorulan soruların başında ise zirkonyum diş kaplama zarlı mı? Sorusudur. Bu yazımızda sizlere zirkonyum diş kaplama zararları ve faydaları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ne Gibi Zararları Var?

Yapılan klinik araştırmalara göre zirkonyum diş kaplamanın insan sağlığına bir zararı dokunmadığı anlaşılmıştır. Çünkü zirkonyum maddesi diş ve diş etlerine zarar vermemektedir. Kolay şekil alınabildiği için tüm ağız yapısına uygudur ve herkesin dişlerine kolayca uygulanabilir. Dolayısı ile zirkonyum kaplamanın zararları gibi bir durum söz konusu değildir.

Zirkonyum Kaplama Diş Etleri İle Uyumlu Mu?

Diş etleri ve diş ile uyumlu olan zirkonyum kaplamalar diş etlerine de zarar vermez. Diğer metal destekli diş protezlerine ve diş kaplamalarına göre daha konforlu ve daha faydalıdır. Diğer metal destekli kaplamalarda görülen diş etinde şişme, morarma ve acı hissi zirkonyum kaplamalarda görülmez.

Hastaların en çok korktuğu ve çekindiği durumlardan biri de kaplama sonrası diş etlerinde çekilmelerin ve kanamaların yaşanmasıdır. Fakat zirkonyum kaplamalarda diş eti çekilmesi gibi bir durum asla yaşanmaz. Konforludur ve kullanım sırasında diş köklerine yemek artıkları kaçmaz. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar ise tedavi sonrası rahatlıklarını da dile getirmişlerdir.

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama son dönemlerde sürekli olarak gündeme gelmiş bir tedavi türüdür. Diş rahatsızlığı olan hastaların en çok merak ettiği soru ise zirkonyum kaplama nedir? Nasıl yapılır? Sorusudur. Zirkonyum ışığı geçiren bir malzemedir. Diş yüzeyine özel yapıştırıcılar ile uygulanır, bu sayede dişlere herhangi bir şekilde zarar verilmez.

Kısa sürede tedavi tamamlanır, genelde kaplamalarda dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. İlk olarak dişteki sorunlar tespit edilir, akabinde zirkonyum kaplamaya karar verilecek olursa burada dişler biraz küçültülür. Eğer dişte çok büyük bir problem yoksa törpüleme işlemi çok derinden yapılmaz, bu sayede dişin alt kısımlarına inilmez. Daha sonra dişlerde ölçü alınır, yaklaşık bir hafta sonra dişlere zirkonyum kaplama yapılır.

İnsan sağlığına hiçbir şekilde olumsuz etkisi olmayan bu kaplama çeşidinde kalıcı kaplama yapmadan önce geçici bir kaplama yapılır. Eğer kişiler rahat ise zirkonyum dişlere kalıcı olarak sabitlenir.

Zirkonyum Kaplamalar Daha Sonra Renk Değiştirir Mi?

Estetik açıdan zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu daha sonraki günlerde renk değişimi yaşanır mı? Sorusudur. Düzenli bakımlarının yapılmasından sonra zirkonyum kaplamalarda renk değişimi gibi bir sorun yaşanmaz. Hatta ana dişler gibi kahve, sigara ve çay gibi etmenlerden etkilenmez. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Zirkonyum diş kaplamaların bakımları tıpkı ana dişler gibi fırçalama yöntemi ile yapılır. Her altı aya bir rutin doktor kontrollerine gidilmesi gerekir. Bu sayede dişler üzerinde yaşanabilecek sorunlar hemen tespit edilebilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...