Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum diş kaplama aşamaları ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz. Yine zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen kişiler için adım adım zirkonyum tedavisini sizler için hazırladık…

Zirkonyum Diş Kaplama Aşamaları

Zirkonyum Diş Kaplama Aşamaları

Zirkonyum maddesi, insan vücuduna tam uyum sağlayan bir maddedir. En önemli özelliği ise dişlerde daha hoş görünüm sağlamasıdır. Özellikle ışığı geçirgen bir yapıya sahip olduğundan dolayı, dişleri daha beyaz gösterir. Bu nedenle gülüş tasarımlarında ilk tercih edilecek yöntemlerden biridir. Üstelik sadece gülüş tasarımlarında değil, diş hastalıklarının tedavilerinden de kullanılan yöntemlerden biridir.

Zirkonyum Diş Kaplamayı Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum diş kaplamayı estetik kaygı güden kişiler yaptırabilirken, diş rahatsızlıklarında da bu tedavi yöntemi tercih edilebilir.

 • Diş sararmalarında ya da diş rengi değişmelerinde, diş beyazlatma amacı ile kullanılan bir yöntemdir. Çünkü zirkonyum kaplamada farklı renk seçenekleri mevcuttur. Hastalar istedikleri renkleri ya da kendi diş renklerini tercih edebilir.
 • Alerjik bünyeye sahip olan kişiler için uygundur. Bunun nedeni ise zirkonyum maddesinin hiçbir şekilde insan vücuduna alerji yapmamasıdır.
 • İmplant üstü tedavilerinde tercih edilir.
 • Köprü tedavilerinde kaplama olarak kullanılabilir.
 • Diş çarpıklığı, diş küçüklüğü ve diş bozukluğu yaşayan herkes zirkonyum kaplama tedavisinden faydalanabilir.
 • Metal destekli tedavilerden yararlanmak istemeyen kişiler de zirkonyum kaplama yaptırabilir.
 • Diş çürükleri sonrası uygulanacak olan dolguların üzerine zirkonyum kaplama yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş rahatsızlığı yaşayan kişilerin merak ettiği konulardan biri de zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır? Sorusudur. Zirkonyum kaplama aşamalarına bakacak olursak;

 • İlk olarak hastalarda yaşanan diş sorunları detaylı bir şekilde muayene edilir.
 • Dişlerde çürük ya da köprü tedavisi varsa bu tedaviler yapılır.
 • Tedavilerden sonra kişilerin diş ölçüleri alınır.
 • Kişiler kendi diş renklerine en yakın zirkonyum rengi seçer, eğer daha beyaz bir görünüm isterlerse bir ton ya da iki ton açık renk tercih edebilirler.
 • Ölçüler laboratuar ortamına gönderilir ve burada kaplamalar hazırlanır.
 • Bu sırada kişilerin dişleri küçültülür. Küçültme işleminin amacı dişlere zirkonyumun tam oturması ve büyük gelmesini önlemek içindir.
 • Dişlere yapılan törpüleme işleminden sonra, geçici zirkonyum kaplamalar yapılır.
 • Geçici zirkonyum kaplama yapılmasının sebebi ise kişilerin rahatlık derecelerini ölçmektir.
 • Eğer kişiler rahat etmiş ise diş yüzeyine özel yapıştırıcılar sürülür.
 • Zirkonyum kaplamalar büyük bir özen ile diş yüzeyine yapıştırılır.
 • Doktor kontrolleri ile bu kaplamalar 5 ila 7 sene hatta 10 sene kullanılabilir.

Bu aşamalardan sonra gerekli diş bakımları rutin olarak yapılmalı senede iki kez doktor muayenesine gidilmelidir.

Zirkonyum Kaplama Zararları

Porselen kaplamalarda ve metal destekli kaplamalarda bir takım problemler görülebilir. Fakat zirkonyum kaplama zararları yok denecek kadar azdır. Ağız içinde düzenli bakımlarının yapıldığı sürece zararı görülmez. Üstelik ana dişler gibi veya diğer kaplamalar gibi sigara ve kahve lekesini üzerinde tutmaz.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum bir dişe yapılabileceği gibi birden fazla hatta tüm dişlere uygulanabilir. Burada da zirkonyum kaplama fiyatları da değişkenlik gösterir. Devlet hastanelerinde zirkonyum kaplama fiyatları 118 tl gibi rakamlara yapılabiliyor. Özel kliniklerde ise bu fiyat bir hayli daha yüksektir. Yine zirkonyum kaplama diğer diş tedavilerine göre daha avantajlı olduğu için fiyat bakımından metal destekli kaplamalara oranla daha yüksektir. Elbette fiyat bilgisi her klinikte değişiklikler gösterebilir. Bu nedenle muayene sırasında tedaviyi yaptıracak olan hastalara mutlaka fiyat bilgisi net bir şekilde verilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...