Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Tedavi Süresi

Zirkonyum Diş Tedavi Süresi

Zirkonyum diş tedavi süresi ne kadar sürer? Tedavi aşamaları ve zirkonyum kaplama ila alakalı merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda bulabilir, bu yönde tedaviye başlayabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavi Süresi

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavi Süresi

Doğal bir diş yapısına sahip olmak isteyen kişiler için iyi bir çözüm olan zirkonyum kaplamalar diş kaplama tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Doğada bulunan zirkonyum maddesi diğer porselenlere göre daha yumuşak ve daha esnektir. Dolayısı ile diş yüzeyine diğer metal destekli kaplamalardan daha kısa sürede uygulanmaktadır.

Zirkonyum tedavi süresi dişteki hasara bağlı olarak bir hafta sürebiliyor. Bu tür kaplama tedavileri hem estetik sağlıkta hem de diş sağlığında kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Zirkonyum kaplamaların uygulandığı alanlar ise;

  • Gülüş estetiklerinde daha düzgün bir diş yapısına sahip olmak için kullanılır,
  • Gri, sarı ve kırmızı – sarı dişerin renklerini açmak için daha beyaz dişlere sahip olmak için kullanılmaktadır,
  • İmplant tedavisinde titanyum diş kökünün üzerine kaplama olarak kullanılmaktadır.
  • Köprü diş tedavilerinde kullanılır.
  • Tek diş sorunlarında diş kaplama için kullanılır.
  • Çarpık, kırık ve yamuk dişlerin tedavisinde kullanıma uygundur.
  • Diş ayrıklarını gidermek için zirkonyum tedavisi yapılır.

Zirkonyum Tedavisi Kaç Günde Yapılır?

Zirkonyum tedavisi genelde bir hafta içinde hazırlanıp diş yüzeyine yapıştırılmaktadır. İlk olarak diş muayenesi yapılır ve ana dişlerdeki sorunlar giderilir. Akabinde diş ölçüleri alınır, zirkonyum kaplamaların ağız içine büyük gelmemesi adına ana dişlerde küçültme yapılır. Daha sora alınan ölçüler gerekli koşullarda kişilerin ağız ve diş yapısına göre hazırlanır. Son olarak deneme amaçlı zirkonyum kaplamalar diş yüzeyine geçici olarak yapıştırılır. Bir hafta ya da 5 gün gibi süre içinde kişiler bu zirkonyum kaplamaları kullanır. Zirkonyum kaplamalar ağız içine tam oturuyorsa, kalıcı bir şekilde yapıştırılır. Kaplamaları yaklaşık beş ila yedi sene kullanabilirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Diş Yüzeyine Zarar Verir Mi?

Diğer kron kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar diş yüzeyine az miktarda zarar verebiliyor. Özellikle dişe tam oturmasını sağlamak amacı ile diş yüzeyinde bir törpüleme işlemi yapılır. Bu törpüleme esnasında diş yüzeyi elbette aşınarak hasar görür. Fakat zirkonyum kaplama tamamen estetik kaygılar güdülerek yapılıyorsa, diş yüzeyine az miktarda törpüleme yapılacağı için diş minesine ilerlemez yani burada hasar diğer tedavilere göre daha az olacaktır.

Zirkonyum Kaplamalarda Renk Seçimi Var Mı?

Diğer porselen kaplamalar ile kıyaslandığında zirkonyum kaplamalarda renk seçeneği daha fazladır. Kişiler kendi diş renk yapısına en yakın rengi tercih edebilirler. Eğer hastaların diş renkleri görsel açıdan rahatsızlık verecek derecedeyse bir ya da iki ton açık renk tonu kullanılabilir. Bu kişilerin kendi tercihleri ile alakalı bir durumdur. Fakat tek dişe zirkonyum kaplama yapılacaksa eğer, hastaların mutlaka diğer diş renklerine en yakın rengi tercih etmesi daha avantajlı olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Diş tedavisi görecek hastalar için önemli olan soruların başında zirkonyum kaplama dişin ömrü ne kadardır? Sorusu gelir. Diş kaplama tedavilerinde genelde 5 yıllık bir ömür söz konusu olacaktır. Fakat zirkonyum kaplamalar, 5 ila 7 yıl arasında rahatlıkla kullanılabilir. Fakat diğer kron kaplamalara göre daha hassas olan zirkonyum kaplamalarında dişlere iyi bakım yapılması şarttır. Aksi halde diş yüzeyinde kırılma ya da çatlama gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunun dışında çok iyi bakımı yapılan ve rutin doktor kontrolleri yapılan zirkonyum kaplamaların ömrü 10 yıla kadar çıkabilir. Bu nedenle zirkonyum kaplama yaptıracak olan kişilerin mutlaka doktor kontrollerini aksatmamaları önerilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...