Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Kaplama Diş Kırılır Mı?

Zirkonyum Kaplama Diş Kırılır Mı?

Görselliğine ve diş sağlığına önem veren kişiler için en sık sorulan sorulardan biri zirkonyum  kaplama diş kırılır mı? Sorusudur. Eğer dişleriniz için zirkonyum kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız ilk olarak yazımızı okumanızı ve bu yönde bir tercih yapmanızı öneririz.

Zirkonyum Diş Kırılır Mı?

Diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de zirkonyum kaplamalardır. Gerek diş estetiği için gerekse diş kaybındaki tedaviler için zirkonyum dişler sıklıkla kullanılmaktadır. Zirkonyum insan vücuduna en kısa sürede uyum sağlayan bir bileşendir. Bu nedenle ne diş etlerine ne de diş köklerine hiçbir şekilde zarar vermez. Üstelik şeffaf bir yapıda olduğu için ışığı kolaylıkla geçirir ve dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar. Bu nedenle diş sağlığının yanında görünüme de önem veren kişiler için iyi bir tedavi alternatifidir.

Zirkonyum  kaplama diş kırılır mı? Sorusu da en çok sorulan sorular arasındadır. Çünkü zirkonyum diğer porselen kaplamalara göre daha hassas bir yapıdadır. Kolay şekil alabilen zirkonyum kaplamalar doğru bakıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilir. Fakat ağza alınan darbeler neticesinde zirkonyum kaplamalarda kırılmalar meydana gelebilir. Yine dişlerde sert kabuklu yiyecekler, asitli içecekler gibi yanlış gıdaların tüketimi sonucu zirkonyum kaplamalarda kırılmalar meydana gelebilir.

Öte yandan eğer zirkonyum kaplama köprü için kullanılacaksa burada ekstra özenli davranılmalıdır. Çünkü dişler arasındaki mesafe ne kadar artarsa zirkonyum kaplamanın kırılma olasılığı da o kadar artacaktır. Bu nedenle kişilere implant diş tedavisi tavsiye edilir. İmplant diş kökü üzerine yapılacak olan zirkonyumlarda kırılma olasılığı daha az seviyelere düşecektir.

Kırılan Zirkonyum Kaplama Diş Tamiri

Zirkonyum kaplamaların ömrü 5 – 7 senedir. Fakat daha düzenli bakıları yapıldığında bu süre alacaktır. Aksi bir durumda karşılaşılan kırılan zirkonyum kaplama diş tamiri yapılması çok vakit almaz. Bunun için yapılacak adımlara bakacak olursak;

  • İlk olarak, dişlere ölçü alınır ve kırıkların derecesi belirlenir.
  • Eğer zirkonyum diş kırığı fazla is önce diş kaplaması çıkarılır.
  • Eğer zirkonyum kaplamaların altındaki köklerde sorunlar varsa burada tedavileri yapılır.
  • Alınan ölçülerdeki zirkonyum kaplamalar tamamlandığında tekrar kaplama süreci başlatılır.
  • Fakat implant üzerindeki kaplama zirkonyum kırılırsa, implant köke müdahale edilmeden sadece zirkonyum kaplamalar değiştirilir.

Zirkonyum kaplama diş tamiri sanıldığı kadar korkutucu değildir. Bu nedenle kırıldığında ya da diş yüzeyinde çatlaklar oluştuğunda hemen hekime başvurmak daha doğru bir tedavi sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Diş Çıkar Mı?

Kişilerin en büyük korkularından biri diş yüzeyine yapılan kaplamaların belli bir süre sonra dişlerden çıkmasıdır. Çok ekstrem bir durum söz konusu olmadıkça kaplamalar diş yüzeyinden kolay kolay çıkmaz. Bu bağlamda zirkonyum diş çıkar mı? Sorusu da dişin bakımına göre değişir. Zirkonyum kaplama yapmadan önce ana dişlerde törpüleme yapılır. Akabinde dişlere özel yapıştırıcı sürülür, daha sonra ölçülere göre alınan zirkonyum kaplamalar yapıştırılır. Bu yapıştırıcılar özel olduğu için dişlerden çıkma gibi bir durum da yaşanmaz. Elbette doktorun ve seçtiğiniz kliniğin kalitesi de son derece önemlidir.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Sürer?

Diş tedavilerinin süresi de önemli konular arasındadır. Bilhassa kaplama dişlerde süre son derece önemlidir. Çünkü diş kaplaması yaptırmadan önce ana dişlerde küçültmeler yapılır. Dolayısı ile dişlerde törpüleme sonrası sızı, hafif acı gibi durumlar yaşanır. Hemen yapılan kaplama sayesinde bu gibi durumlar ortanda kalkar.

Zirkonyum kaplama yaptıracak olan kişilerin n çok sorduğu sorulardan biri ise zirkonyum kaplama ne kadar sürer? Zirkonyum kaplama yapmadan önce diş ölçüleri alınır, ölçüler bir hafta gibi bir sürede tamamlanır. Yarım saat gibi bir sürede de kaplamalar diş yüzeyine yapıştırılır. Diğer tedavilerde olduğu gibi aylarca beklemenize de gerek kalmaz.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...