Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Kaplama Koku Yapar Mı?

Zirkonyum Kaplama Koku Yapar Mı?

Zirkonyum kaplama yaptırmak isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri de zirkonyum kaplama koku yapar mı? Sorusudur. Ağızda meydana gelen koku nedeni ve zirkonyum koku yapar mı? Gibi sorularınızın yanıtı için yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Koku Yapar Mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Ağızda Koku Yapar Mı

Zirkonyum kaplama kullanan kişiler ağız hijyenine önem vermez ise zamanla ağızda koku meydana gelir. Öte yandan eğer zirkonyum kaplama dişlerin altında diş çürümeleri meydana gelmiş ise burada da koku yapma olasılığı fazla olacaktır. Bu nedenle kokuyu gidermek için zirkonyum kaplamaları söküp, çürük diş tedavisi yapılmalı ve daha sonra tekrar zirkonyum yapılması gerekir.

Diş kaplama tedavilerinde çok karşılaşılan olumsuz durumlardan biri ağızda koku yapmasıdır. Özellikle porselen kaplamalarda insanların ağız içinde plastik kokuya benzer kokular meydana gelebilir. Bu durumda zirkonyum kaplama koku yapar mı?  Sorusu sıkça sorulan sorulardandır. Ağız içi kokuların en büyük nedeni, diş etlerinde yaşanan iltihaplanma ve enfeksiyondur. Buna ek olarak, ağızda bakterilerin çoğalması da ağız içi kokularından biridir.

Zirkonyum kaplama doğadan çıkarılan ve işlenerek insan sağlığında kullanılan bir elementtir. Şeffaf ve kolay uygulanabilir olma özelliği ile diş ve ağız sağlığında çokça tercih edilmektedir. Sadece diş estetiğinde değil, ağız ve diş sağlığında da kullanıma uygundur. Köprü, implant üstünde ve diş beyazlatma konusunda kullanıma uygundur.

İmplant Diş Ağızda Koku Yapar Mı?

Zirkonyum diş kaplamaları implant tedavisinden sonra vidalı kökün üzerine uygulanabilir. Eğer implant tedavisi görüyorsanız hem hijyeninize ekstra özen göstermeniz gerekir hem de diğer kaplama çeşitleri yerine zirkonyum tercih etmeniz gerekir. Bu bağlamada implant diş ağızda koku yapar mı? Sorularına cevap olarak, implant diş ağızda koku yapmaz demek doğru olur. Çünkü implantta çene kemiğine yerleştirilen, titanyum malzemeler çene kemiği ile bütünleşir. Yani diş etlerinin altından koku yapması imkansızdır. Fakat implant diş üzerine yapılan kaplamalar kaliteli malzemelerden yapılmaz ise koku yapması beklenir. Ağız içi hijyenin ve temizliğin yapıldığı durumlarda kesinlikle koku gibi problemler yaşanmaz.

Diş Köprüsü Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş köprüleri, farklı malzemelerden yapılabilir. Burada metal destekli malzeme kullanımı koku ve ağız tadı değişikliği gibi pek çok problemlere neden olabilir. Fakat köprüde metal destelik malzemeler yerine zirkonyum kaplama yapılırsa koku yapma olasılığı da düşecektir. Diş köprüsü ağız kokusu, sorunlarına neden olmaz. Ama temizliğinin iyi yapılması gerekir. Yani köprüde ve köprü altında biriken yiyecek artıkları zamanla kokuya neden olur. Tüm bunlardan dolayı düzenli doktor muayenesine gidilmeli, gerekirse ağız içi temizliği yaptırılmalıdır.

Porselen Diş Kokusu Nasıl Giderilir?

Diş tedavisinden belli bir süre sonra ağız kokuları da kendilerini gösterebilir. Bu nedenle porselen diş kokusu nasıl giderilir? Sorularının cevabını bilerek ağız hijyeni sağlanmalıdır. Kişiler ağız içi hijyeni için doktorun önerdiği diş temizleyici malzemelerden kullanmalıdır. Buna ek olarak günde iki kez dişler fırçalanmalıdır. Eğer ağız içi koku için tüm bunlar yeterli olmuyorsa, su ile inceltilmiş hakiki elma sirkesi ile ağız içi gargara yapılabilir.

Koku ağır ve rahatsız edici boyutta ise burada tuz, su ile seyreltilmiş elma sirkesi ve bir miktar karbonat karıştırılıp ağız gargarası yapılmalıdır. Yine doktor tarafından ağız temizliği yapıldığında da koku gidecektir. Köprü altı temizliği ise oldukça önemlidir. Bazı kişilerde yapılan köprü tedavileri zamanla yemek artıklarının birikmesine neden olur. Burada bekleyen yiyecek artıkları bakterileri barındırdığı için kokuya sebebiyet verecektir. Bu nedenle doktor tarafından rutin olarak temizliğinin yapılması gerekir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...