Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyumu Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyumu Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyumu kimler yaptırabilir? Tercih edilme nedenleri ve avantajları nelerdir? Zirkonyum nasıl yapılır? Gibi sorularınız için yazımızın tamamını okuyabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama hakkında detaylı bilgilere ulaştıktan sonra kararınızı verip, tedaviden faydalanabilirsiniz.

Zirkonyumu Kimler Yaptırabilir? Tercih Edilme Nedenleri Ve Avantajları Nelerdir?

Zirkonyumu Kimler Yaptırabilir

Zirkonyum diş tedavisi, normalde kullanılan porselen kaplamaların gri metal bölümleri yerine beyaz renkli uygulamadır. Bu tedavi yönteminin ilk tercih edilme nedeni, estetik açıdan daha iyi görünmesidir. Eğer kişilerde ileri derecede diş renk bozuklukları varsa bu uygulama son derece faydalı olacaktır.

Işığı geçirgen bir yapıya sahip olan zirkonyum maddesi, insan sağlığına da kesinlikle zarar vermez. Diş etleri ve diş kökleri ile uyumlu olan bu madde diğer kaplama yöntemlerine göre daha konforlu ve daha uzun ömürlüdür.

Diş tedavisinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kişilerin metale alerji göstermesidir. Zirkonyum kaplama yönteminde metal gereçler kullanılmadığı için alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Bu sebeple çoğu kişi için en uygun diş tedavi yöntemlerinden biri olmayı başarmıştır.

Zirkonyum Diş Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Konu diş sağlığı olduğunda kişiler her tedavi yöntemine biraz daha temkinli yaklaşmaktadır. Bu bağlamda zirkonyum tedavi yöntemi hem hastaların hem de doktorların en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer alır. Zirkonyum diş tedavisini kimler yaptırabilir? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

 • Dişlerinin daha estetik ve daha güzel görünmesini isteyen kişiler bu tedavi yönteminden faydalanabilirler.
 • Diş çarpıklığı ve diş yamukluğu gibi sorunlar yaşayan hastalar için de en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Kaza veya çarpma gibi olaylara bağlı olarak kişilerde görülen diş kırılmalarının tedavisinde zirkonyum kaplamadan faydalanılabilir.
 • İmplant diş tedavilerinde vidalı kökün üzerine zirkonyum kaplama yapılabilir.
 • Köprü gerektiren tedavi yöntemlerinde zirkonyum kaplama tedavisi kullanılır.
 • Dişlerinin renginden veya görüntüsünden rahatsız olan herkes, zirkonyum kaplama tedavisinden faydalanabilir.
 • Metal içerikli tedavi yöntemlerine karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler bu tedaviden faydalanabilir.
 • Gülüş estetiği yaptırmak isteyen kişiler içinde son derece uygun bir tedavi yöntemidir.

Zirkonyum Kaplama Tedavisinin Tercih Edilme Nedenleri

 • Zirkonyum kaplamada diğer tedavi yöntemlerine göre ağızda koku oluşmaz,
 • Gri ya da sarı renkli görünümler meydana gelmez.
 • Dişlerin yeniden şekilde almasında büyük kolaylık sağlar, bu nedenle estetik kaygı ile yapılan operasyonlarda sıkça tercih edilir.
 • Işığı geçirgen bir yapıya sahip olduğu için daha beyaz bir görünüm sergiler, bu nedenle öz güveninin daha yüksek olmasını isteyen kişiler tercih eder.
 • Diş etine ve ağız içine hiçbir şekilde zarar vermez.
 • Kolay uygulanabilir ve acı vermez.
 • Uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.
 • Ağızda tat değişikliğine neden olmaz, bu sebeple herkes zirkonyum kaplama yaptırmak ister.
 • Bakımı diğer diş tedavi yöntemlerine göre daha kolaydır, özel diş macunları ile günde iki kere fırçalamak yeterli olacaktır.
 • Zamanla sararma ya da dişlerde grileşme gibi sorunlar yaşanmaz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, zirkonyum kaplama tercih nedenleri arasındadır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları, oldukça fazladır. Fakat kişilerin en çok tercih etme nedeni daha beyaz ve daha güzel görünmesidir. Yine kişilere uygulanan zirkonyum diş kaplamaları, dişlerde adeta doğal bir görünüm sağlar. Hastalar kendi diş renklerine en yakın rengi tercih edebilir, bu sayede kaplama olduğu çok belli olmaz.

Zirkonyum Nasıl Yapılır?

Zirkonyum nasıl yapılır? Sorusunun cevabına bakacak olursak, işlemin kısa süreli ve acısız olduğunu görebiliriz. Önce doktor tedavisi, akabinde de diş ölçüleri alınır. Dişlerin ölçüleri alındıktan sonra ana diş yüzeyinde ufak çaplı küçültmeler yapılır. Zirkonyum diş kaplamalar ilk etapta geçici olarak dişlere yerleştirilir. Eğer dişlerde rahatlık ve konfor sağlanırsa kalıcı yapıştırma işlemine geçilir.

Ahmet Kızıl
Merhaba ahmetkizil.com olarak ocak 2020 tarihi itibari ile diş ve diş hastalıkları hakkında paylaşımlara başladım. Maksadım konular hakkında doğru bilgiyi sizlere aktarmak. Makaleler hakkında doğru bilgi paylaşımında bulunduğumuzdan emin olabilirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Periodontal Hastalık (Diş Eti Hastalığı) Nedir?

Bazen diş eti hastalığı veya periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti iltihabı, ağız boşluğunda uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ağızda meydana gelen hasar...